Kronik Pankreatit Nedir? Nedenleri Belirtileri Riskleri Teşhis ve Tedavisi

0
Advertisement

Kronik Pankreatit nedir, neden olur? Kronik Pankreatit belirtileri, nedenleri, komplikasyonları ve riskleri nelerdir? Teşhis ve tedavisi.

Kronik Pankreatit Nedir?

Kronik pankreatit, zamanla düzelmeyen pankreasınızın iltihaplanmasıdır. Pankreas, midenizin arkasında bulunan bir organdır. Yiyeceklerinizi sindirmeye yardımcı olan özel proteinler olan enzimler yapar. Ayrıca kan dolaşımınızdaki şeker seviyesini kontrol eden hormonlar yapar.

Kronik Pankreatit

Pankreatit, pankreasınız iltihaplandığında ortaya çıkar. Enflamasyon aniden ortaya çıktığında ve sadece kısa bir süre sürdüğünde pankreatit akut olarak kabul edilir. Geri gelmeye devam ettiğinde veya iltihap aylarca veya yıllarca iyileşmediğinde kronik olarak kabul edilir.

Kronik pankreatit kalıcı yara ve hasara neden olabilir. Pankreasınızda, sindirim enzimlerini ve meyve sularını midenize taşıyan kanalı veya tüpü tıkayabilen kalsiyum taşları ve kistler gelişebilir. Blokaj, pankreatik enzim ve hormon seviyelerini düşürebilir, bu da vücudunuzun yiyecekleri sindirmesini ve kan şekerinizi düzenlemesini zorlaştıracaktır. Bu, yetersiz beslenme ve diyabet gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kronik Pankreatite Ne Sebep Olur?

Kronik pankreatitin birçok farklı nedeni vardır. En yaygın neden uzun süreli alkol kullanımıdır. Vakaların yaklaşık yüzde 70’i alkol tüketimiyle bağlantılıdır.

Advertisement

Otoimmün hastalık, vücudunuz yanlışlıkla sağlıklı hücrelere ve dokulara saldırdığında ortaya çıkar. Sindirim sistemi iltihabı olan inflamatuar bağırsak sendromu ve kronik pankreatit ile ilişkili kronik bir karaciğer hastalığı olan primer biliyer kolanjit.

Diğer nedenler:

 • vücudunuz yanlışlıkla sağlıklı hücrelere ve dokulara saldırdığında ortaya çıkan otoimmün hastalık
 • enzimleri pankreastan ince bağırsağa taşıyan tüp olan dar bir pankreas kanalı
 • safra kesesi taşları veya pankreatik taşlar tarafından pankreas kanalının tıkanması
 • akciğerlerinizde mukus birikmesine neden olan kalıtsal bir hastalık olan kistik fibroz
 • genetik
 • hiperkalsemi adı verilen yüksek kan kalsiyum seviyeleri
 • kanınızdaki hipertrigliseridemi adı verilen yüksek düzeyde trigliserit yağları

Kronik Pankreatit Almak İçin Kimler Risk Altındadır?

Alkol kullanmak kronik pankreatit gelişme riskinizi artırır. Sigara içmenin alkolikler arasında pankreatit riskini arttırdığına inanılmaktadır. Bazı durumlarda, ailede kronik pankreatit öyküsü riskinizi artırabilir.

Kronik pankreatit en sık 30 ila 40 yaşları arasındaki kişilerde gelişir. Bu durum erkeklerde kadınlardan daha yaygındır.

Asya ve Afrika’nın tropikal bölgelerinde yaşayan çocuklar, başka bir kronik pankreatit türü olan tropikal pankreatit geliştirme riski altında olabilir. Tropikal pankreatitin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak yetersiz beslenme ile ilişkili olabilir.

pankreatit

Advertisement

Kronik Pankreatitin Belirtileri Nelerdir?

İlk başta, herhangi bir belirti fark etmeyebilirsiniz. Kendinizi kötü hissetmeye başlamadan önce pankreasınızdaki değişiklikler oldukça ilerleyebilir. Semptomlar ortaya çıktığında şunları içerebilir:

 • üst karında ağrı
 • ishal
 • gevşek, soluk ve kolayca sifonu çekmeyen yağlı dışkı
 • mide bulantısı ve kusma
 • nefes darlığı
 • açıklanamayan kilo kaybı
 • aşırı susama ve yorgunluk

Hastalık ilerledikçe daha şiddetli semptomlar yaşayabilirsiniz, örneğin:

 • karnınızdaki pankreas sıvıları
 • gözleriniz ve cildinizdeki sarımsı bir renklenme ile karakterize sarılık
 • iç kanama
 • bağırsak tıkanması

Ağrılı ataklar saatler hatta günler sürebilir. Bazı insanlar yemek yemenin veya içmenin acılarını daha da kötüleştirebileceğini söyler. Hastalık ilerledikçe ağrı sabitleşebilir.

Kronik Pankreatit Nasıl Teşhis Edilir?

Kronik pankreatitin erken aşamalarında, kan testlerinde pankreasınızdaki değişiklikleri görmek zordur. Bu nedenle, kan testleri genellikle hastalığı teşhis etmek için kullanılmaz. Bununla birlikte, kanınızdaki pankreas enzimlerinin miktarını belirlemek için kullanılabilirler. Kan testleri, böbrek ve karaciğer fonksiyonu ile birlikte kan hücresi sayısını kontrol etmek için de kullanılabilir. Doktorunuz sizden yağ seviyelerini test etmek için bir dışkı örneği isteyebilir. Yağlı dışkılar vücudunuzun besinleri doğru bir şekilde emmediğinin bir işareti olabilir.

Görüntüleme testleri doktorunuzun teşhis koymanın en güvenilir yoludur. Doktorunuz, iltihap belirtileri aramak için karnınız üzerinde aşağıdaki çalışmaların yapılmasını isteyebilir:

 • Röntgen ışınları
 • ultrasonlar
 • BT taramaları
 • MRI taramaları

Doktorunuz ayrıca endoskopik bir ultrason önerebilir. Endoskopik ultrason sırasında doktorunuz ağzınıza ve mide ve ince bağırsaktan aşağıya uzun, esnek bir tüp yerleştirir. Tüp, pankreasınızın ayrıntılı görüntülerini oluşturan ses dalgaları yayan bir ultrason probu içerir.

Kronik Pankreatit Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik pankreatit tedavisi ağrınızı azaltmaya ve sindirim fonksiyonunuzu geliştirmeye odaklanır. Pankreasınıza verilen hasar geri alınamaz, ancak uygun özenle belirtilerinizin çoğunu yönetebilmelisiniz. Pankreatit tedavisi, ilaçları, endoskopik tedavileri veya cerrahiyi içerebilir.

İlaçlar

Doktorunuzun kronik pankreatit için reçete edebileceği olası ilaçlar şunlardır:

 • Ağrı kesici
 • enzim seviyeleriniz normal gıdaları sindirmek için çok düşükse yapay sindirim enzimleri
 • diyabetiniz varsa insülin
 • Vücudunuzun bağışıklık sistemi pankreasınıza saldırdığında ortaya çıkan otoimmün pankreatitiniz varsa steroidler
Endoskopi

Bazı tedaviler ağrıyı azaltmak ve tıkanıklıklardan kurtulmak için bir endoskop kullanır. Endoskop, doktorunuzun ağzınıza soktuğu uzun, esnek bir tüptür. Doktorunuzun pankreatik taşları çıkarmasını, akışı iyileştirmek için stent adı verilen küçük tüpleri yerleştirmesini ve sızıntıları kapatmasını sağlar.

Ameliyat

Çoğu insan için ameliyat gerekli değildir. Bununla birlikte, ilaca cevap vermeyen şiddetli ağrınız varsa, pankreasınızın bir kısmını çıkarmak bazen rahatlama sağlayabilir. Ameliyat ayrıca pankreas kanalınızın engelini kaldırmak, kistleri boşaltmak veya çok darsa genişletmek için de kullanılabilir.

Alkol hastalığınızın nedeni olmasa bile, kronik pankreatit teşhisi konulduktan sonra alkolden kaçınmak önemlidir. Sigara içmekten de kaçınmalısınız çünkü pankreas kanseri gelişme riskinizi artırabilir. Diyetinizdeki yağ miktarını sınırlamanız ve vitamin almanız gerekebilir.

Advertisement

Kronik Pankreatitin Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Kronik pankreatit sayısız komplikasyona neden olma potansiyeline sahiptir. Teşhis konulduktan sonra alkol içmeye devam ederseniz, komplikasyon gelişme riski daha fazladır.

Besin emilim bozukluğu en sık görülen komplikasyonlardan biridir. Pankreasınız yeterince sindirim enzimi üretmediği için vücudunuz besinleri düzgün bir şekilde emmiyordur. Bu yetersiz beslenmeye yol açabilir.

Diyabet gelişimi başka bir olası komplikasyondur. Pankreatit, kanınızdaki şeker miktarını kontrol eden hormonlar olan insülin ve glukagon üreten hücrelere zarar verir. Bu kan şekeri seviyelerinde artışa neden olabilir. Kronik pankreatitli insanların yaklaşık yüzde 45’i diyabet olacaktır.

Bazı insanlar ayrıca pankreasınızın içinde veya dışında oluşabilecek sıvı dolu büyümeler olan psödokistler geliştirir. Psödokistler tehlikelidir çünkü önemli kanalları ve kan damarlarını tıkayabilirler. Bazı durumlarda enfekte olabilirler.

Uzun Vadeli Görünüm

Görünüm, hastalığın ciddiyetine ve altta yatan nedenine bağlıdır. Tanıdaki yaşınız ve alkol veya sigara içmeye devam edip etmediğiniz dahil olmak üzere diğer faktörler iyileşme şansınızı etkileyebilir.

Hızlı teşhis ve tedavi görünümü iyileştirebilir. Pankreatit belirtileri fark ederseniz derhal doktorunuzu arayın.


Leave A Reply