Kulak Kiri Neden Olur? Belirtileri

0

Kulak kiri nedir, neden meydana gelir? Kulak kiri belirtileri nelerdir, ne kadar önemlidir, nasıl temizlenir, hakkında bilgi.

Kulak Kiri

Dış Kulak yolunda bir miktar kulak kiri bulunması, normaldir. Bu kir, kanaldaki salgı bezleri tarafından ve kulağı tozlara, yabancı cisimlere, mikroplara karşı korumak amacıyla salgılanır; rengi altın sarısı ya da pas rengidir. Bu kir çenenin çiğneme hareketleri sırasında genellikle dışa doğru ilerler ama bazı çocuklardaki kir miktarı, orta kulak iltihabı veya ortamın çok tozlu olması nedeniyle fazladır. Çok ender vakalarda kulak kiri kuruyarak kulak kanalını tıkayabilir ve geçici bir işitme kusuruna yol açabilir.

Ne kadar önemlidir?

Kulak kirinin fazla olması, önemli bir sağlık sorunu değildir. Ancak bazen kuruyarak işitme sorunlarına yol açabilir.

Muhtemel belirtiler

• Kulak kanalında çıplak gözle görülebilen birikim
• Kısmi sağırlık
• Kulakta dolgunluk hissi veya zil sesi duyulması

İlk olarak ne yapmalısınız?

Çocuğunuzun kulaklarını düzenli olarak kontrol edin.. Kiri ancak, kanalın ağzındaysa ve kolayca alınabiliyorsa temizleyin. Kulak kanalına hiçbir şey, hatta bir pamuk bile sokmayın.

Doktora başvurmalı mısın?

Kulak kirini kolayca alamıyorsanız veya çocuğunuzda işitme sorunu varsa, hemen doktora başvurmanız gerekir.

Doktor ne yapacaktır?

• Çocuğunuzun kulağını özel bir aletle muayene ettikten sonra kiri temizlemek için kulak kanalına ılık su verebilir. Bu, ağrı vermeyen bir girişimdir.

• Eğer kulak kiri sert ve sıkışmışsa, bunu yumuşatmak için damla verecektir. Eğer bu damla kiri temizlemezse, çocuğunuzun kulağını yıkatmak için birkaç gün sonra tekrar doktora gitmeniz gerekebilir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Kulak damlasını çocuğunuz yatağa girmeden hemen önce damlatın. Çocuğunuzu yan yatırın ve damlayı damlattıktan sonra iki dakika kadar bu durumda bekletin.

• Kulak damlasını kullandıktan sonra pamuktan bir tıkaç yapıp kulağa uygulayın ve gece boyu yerinde bırakın. Kulak kiri sabah, bu pamuğa bulaşmış olarak dışarı çıkacaktır. Eğer bu olmazsa, kulağın yıkanması gerekebilir.

• İleride kulak kanalının tıkanabileceğini unutmayın. Kulak kirinin fazla miktarda salgılanması kalıtsal olarak soya geçen bir özelliktir ve böyle bir tıkanma, herhangi bir solunum yolu hastalığından sonra ortaya çıkabilir.


Leave A Reply