Kum Doları Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Yapısı ve Yaşam Ortamı

0
Advertisement

Kum doları nedir, nasıl bir hayvandır? Kum dolarlarının özellikleri ve yapısı nasıldır, nerede, nasıl yaşarlar, hakkında bilgi.

Kum Doları

Kum dolarları, Clypeasteroida takımına ait, yassılaşmış, yuva yapan deniz kestanelerinin türleridir. Kum Doları, Echinarachnius parma, gelgit arası bölgeden önemli derinliklere kadar Kuzey Yarımküre’de yaygındır. Kum dolarları ılıman ve tropikal bölgelerde bulunabilir.

Kum Doları

Tüm kum dolarlarının sert bir iskeleti vardır. Bu, sahillerde bulunan tipik beyaz disktir. Canlı hayvanların hareketli dikenleri vardır. Hareket, dikenlerin hareketi ile yapılır. Diğer deniz kestaneleri gibi, kum dolarlarının da beş çift gözenek dizisi vardır. Gözenekler, taç yaprağı benzeri bir düzende düzenlenmiştir. Bu gözenekler, iç iskelette bulunan ve içinden gaz değişiminde kullanılan tüp ayakların vücuttan çıkıntı yaptığı deliklerdir.

Özellikleri

Canlı kum dolarlarının tüm vücudunu kaplayan küçük dikenleri vardır. Deniz kestanesinden daha yumuşak ve çok daha kısadır. Tüm ekinodermler gibi, kum dolarlarının tüp ayakları vardır. Hareket etmek için değil, sadece nefes almak için kullanılırlar. Kum dolarının tüp ayakları aslında kum dolarının tepesinden dışarı çıkar. Kum dolar iskeletinde, genellikle bir çiçeğin taç yapraklarına benzeyen bir desen vardır. Bu desen çok sayıda küçük delikten oluşuyor ve bu deliklerden kum dolarının tüp ayakları canlıyken dışarı çıkar.

Kum Doları

Advertisement

Bir kum doları, küçük dikenlerini hareket etmek ve kuma dalmak için kullanır. Bunu genellikle kendini kuma gömmek için yapar. Bazen, bir kum dolar kendisini kısmen kuma gömer ve sonunda kumun üzerinde yan yatarak yükselir.

Bir kum dolarının alt tarafında, ağzın bulunduğu merkezden dışarı doğru yayılan bir yıldız deseni vardır. Bu yıldız deseni, yiyecek olukları adı verilen oluklardan oluşur. Kum dolarları, kumu ve suyu süzerek dikenlerinde plankton ve diğer şeyleri yakalar. Sonra, kirpikler ile, dikenler yiyeceği, yiyecek oluğuna hareket ettirir ve yiyecek, yiyecek oluğundan ağza doğru hareket eder. Besinleri kabuklu larvaları, küçük kopepodlar, diatomlar, algler ve döküntülerden oluşur.

Kum Doları

Yaşam tarzı

Kum dolarları en özel deniz kestaneleridir. Tüm özellikleri oyuk için uyarlamalardır. Düz ya da açılı olarak kumun hemen altında yaşarlar. Muhtemelen yiyecek yakalamak için kenarı yaklaşan akıntıya bakacak şekilde tutarlar. Bu mükemmel habitat, diğer deniz kestanesi grupları tarafından ele geçirilmiştir. Kum dolarları 10 yıla kadar yaşayabilir.

Renkler

Canlı kum dolarının çoğu, kahverengi veya mor gibi koyu renklere sahiptir. Koyu renkleri, kumda, çamurda veya deniz tabanında kolayca saklanarak kamufle olmalarına yardımcı olur.

Advertisement


Leave A Reply