Kurbağaların Başkalaşım Evreleri Nelerdir?

0

Kurbağaların metamorfoz, başkalaşım evreleri sırasıyla nelerdir ve ne gibi değişimlere uğrarlar? Kurbağaların başkalaşım aşamalarının resimlerle anlatımı

Kurbağaların Başkalaşım Evreleri Nelerdir?

Bir iribaşın kurbağaya dönüşme sürecine metamorfoz denir ve bu inanılmaz bir dönüşümdür. Burada metamorfozun aşamalarını sırasıyla görebilirsiniz. Aşağıdaki resimlerdeki kurbağaların hepsinin aynı tür olmadığını unutmayın.

Advertisement

1- YUMURTA

Bunlar kurbağaların ürettiği yumurtalardır. Bu siyah noktaların her biri, sonunda bir iribaş haline gelecek olan bir grup hücreden oluşur. Türlere bağlı olarak, bu yumurta kütleleri birkaç yüz yumurtadan oluşabilir!

2- İRİBAŞ

Advertisement

Birkaç gün içinde yumurtalar yavrulara dönüşürler. İribaşlar tamamen su altında yaşarlar. Birkaç hafta sonra, iribaşın tiroid bezindeki bir hormon metamorfozu başlatır.

3- ARKA AYAKLARI OLAN İRİBAŞ

Yaklaşık 24 saatlik bir süre zarfında iribaş kurbağaya dönüşür. Bu, hemen hemen her organın değişmesi gerektiği anlamına gelir, böylece iribaş, yaşadığı sualtıdan, yetişkin bir kurbağa olarak karada yaşamaya gidebilir. Bu resimde iribaşın arka ayakları büyümeye başladığını görebilirsiniz.

4- ÖN VE ARKA AYAKLARI OLAN İRİBAŞ

Arka ayaklar oluşmaya başladıktan sonra, bir çift ön ayak gelişmeye başlayacak ve kuyruk ortadan kalkmaya başlayacaktır. Ayrıca iribaşın kurbağaya benzer bir yüz oluşturmaya başladığını fark edebilirsiniz. İribaşın kafatası, kıkırdaktan oluşur, ancak metamorfoz sırasında kıkırdak kemiğe dönüşür.

Advertisement

5- GENÇ KURBAĞA

İribaş, genç kurbağa evresine ulaştığında, neredeyse tam bir yetişkindir. Bu noktada, iribaşın solungaçları ortadan kaybolmuştur ve akciğerleri gelişmiştir. Bu, suyu terk etmeye ve karada yaşamaya hazır oldukları anlamına gelir. Kuyruğu kaybolunca, yetişkin bir kurbağaya dönüşecek.

6- YETİŞKİN KURBAĞA

Bu aşama metamorfozun son aşaması olan yetişkin kurbağa halidir. Kurbağalar bu aşamaya ulaşmak için çok şey yapıyor. Hatta bu resimlerde görünmeyen değişikliklerden bile geçerler. Bir zamanlar bitkileri parçalamak için kullanılan iribaşın azgın dişleri kaybolur ve dil kasları böcekleri yakalamak için gelişir. Bitkileri sindirmek için önemli olan iribaşın kalın bağırsağı, kurbağa olduğunda et ile beslenmesine uygun şekilde küçülür.


Leave A Reply