Kurban Bayramı Nedir? Kurban Nedir?

0

Kurban ne demektir? Kurban bayramı neden kutlanır, Kurban bayramı nedir, ne yapılır, hakkında bilgi.

Kurban Bayramı Nedir? Kurban Nedir?

Kurban Bayramı Nedir? Kurban Nedir?

KURBAN BAYRAMI Müslümanlar’ın en büyük bayramıdır. Arapça’da «İ’d-i Adhâ» (Kurbanlar Bayramı), ya da «İ’d-i Kebîr» (Büyük Bayram) denir.

Kurban Bayramı, Arap aylarından zilhiccenin 10-13 üncü günleri olmak üzere, 4 gün sürer. Bugün kullandığımız takvimde Dünya’nın Güneş çevresindeki dönmesini tamamladığı 365 gün bir yıl sayılır; Müslümanlar’ın kullandığı Hicri takvim ise Ay yılına dayandığı, bu yılın ise 355 gün olduğuna göre, iki yıl ölçüsü arasında 10 günlük fark vardır; bundan dolayı Kurban Bayramı bugünkü takvimimizde her yıl değişik günlere rastlar.

Kurban Bayramı eski bir geleneğe dayanır. Bunun da esasında Allah’a adak adeti vardır. Türkler Müslümanlığı kabul ettikleri zaman, bu dinin bayramlarını da benimsediler. Kurban Bayramı’nda eti yenilen hayvan kesilir. Bu arada, başka Müslüman memleketlerinde, koyun gibi deve de kurbanlık bir hayvandır. Kurban eti fakirlere dağıtılır, böylece toplumsal bir yarar sağlar. Kurban Bayramı’nın dışında, yeni bir işe, bir yapıya başlarken, uğur getirmesi için, kurban kesmek de geleneklerimiz arasındadır.

KURBAN Dinin bir buyruğunu, ya da bir adağı yerine getirmek için kesilen hayvana kurban denir. Arapça’da bu söz Allah’a manen yaklaşmak üzere sunulan şey anlamına gelir.

İlkel insanların dinlerinden beri hemen her dinde kurban geleneği vardır. O çağlarda insanlar, isteklerinin yerine gelmesi için tanrılara kurban adarlar, bu uğurda hayvanlarını, hatta çocuklarını keserlerdi. Kutsal Kitaplar’a göre Kabil, Allah’a toprak ürünlerini kurban etmeyi adamış, Allah bunu kabul etmemiştir; Habil ise, sürüsünün yavrularını adamış, Allah bunu kabul etmiştir. Hz. İbrahim Allah’a oğlu İshak’ı adamış, bunun yerine gökten kurban için bir koyun inmiş, böylece kurban olarak insan kanı dökmek geleneği sona ermiştir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply