Çocuklar Koronavirüse Yakalanmıyor Mu? Çocuklara Etkileri Neler?

0

Koronavirüs çocuklara bulaşmıyor mu, yoksa semptomları mı hafif kalıyor? Çocuklar tehlike altında mı? Okulların kapanması kararı ne kadar doğru?

Koronavirüs ve Çocuklara Etkileri

Yeni bir çalışma, çocukların yeni koronavirüs ile enfekte olma olasılığının yetişkinler kadar olduğunu, ancak semptomlarının hafif olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Çocukların yeni koronavirüs ile enfekte olma olasılığı yetişkinlerden daha az değildir, ancak ondan ciddi şekilde hastalanma olasılığı daha düşüktür.

korona

Bunlar 4 Mart’ta Çin’in Shenzhen eyaletinden MedRxiv sitesine yüklenen yeni bir araştırmanın sonuçları. Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu ve Shenzhen Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden bilim adamları tarafından yönetilen araştırma ekibi, 391’i takip etti. Bu kişilerle yakın temasta olan insanlar 12 Ocak – 14 Şubat arasında takip edildi. Yakın temasların bu şekilde gözlenmesi, araştırmacıların hastalığın arkadaşlar, meslektaşları ve aile üyeleri arasında nasıl yayıldığını anlamalarını sağladı.

Çalışma, araştırmacıların salgının başından beri gözlemledikleri bir model üretti: Çocuklar, COVID-19  virüsün neden olduğu hastalık ile yetişkinlerle aynı oranda hasta görünmüyor. Bunun nedeni, çocukların yetişkinlerden daha sağlıklı akciğerlere sahip olmaları (sigara içmemeleri ve kirliliğe daha az yıl maruz kalmaları) ve yetişkinlerin solunum hastalıklarına karşı tehlikeli bağışıklık tepkilerine sahip olma olasılıklarının daha yüksek olması.

Bununla birlikte, yeni araştırmalar aslında çocukların koronavirüsü yetişkinlerle yaklaşık aynı oranda yakaladığını göstermektedir.

Aynı hane içinde yaşayanlarda hastalık en kolay yayılır, enfekte bir kişiyle yaşayan insanların% 15’i enfekte oluyor. Belirsiz olan şey, nispeten hafif semptomları olan çocukların hastalığı diğer insanlara – özellikle de savunmasız yaşlı bireylere – ne kadar kolay yaydığıdır.

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulunda bulaşıcı bir hastalık epidemiyoloğu olan yazar Justin Lessler, “Bu şu andaki kritik kalan sorulardan biri ve nasıl cevap vereceğimizi anlamaya çalışıyoruz”, diyor.

Çocuklar virüsü yaymakta etkili olursa, salgının azaltmayı amaçlayan okul kapanışları durumu kolaylaştıracaktır. Okulların kapatılması zor bir karardır, çünkü oldukça yıkıcı bir adımdır. Ve okulları kapatmak için en uygun zamanı veya hastalığın yayılmasını azaltmak için ne kadar süre kapalı kalmaları gerektiği bilinmiyor. Bu anlamda hükümetimizin aldığı okulların kapanması karar yerinde gibi görünüyor.

Kaynak: https://www.livescience.com/


Leave A Reply