Kureyş Suresi Hakkında Bilgi

0

Kureyş Suresi nedir? Kureyş Suresi ne zaman ve nerede indirilmiştir, kaç ayetten oluşur? Kureyş suresinin konusu ve anlamı hakkında bilgi

Kureyş Suresi

Advertisement

Kureyş Suresi Hakkında Bilgi

Kureyş Suresi; Kuran-ı Kerim’in 106. sûresidir. 4 ayetten oluşur. Mekke’de inmiştir. Hz. Muhammed‘in bağlı olduğu Kureyş kabilesinden söz ettiği için bu adla anılır. Sûre şöyledir: “Bari Kureyş kabilesi güven ve selamete, kış ve yaz kendilerin yolculukta esenliğe kavuşturduğu için, Kâbe’nin Rabbine kulluk etsinler. O Rab ki, onları yedirip açlıktan kurtardı, korkudan güvene kavuşturdu”.

Kureyş Suresi Özellikleri:

***Kur’an-ı Kerim’in 106. Süresidir.

***İsmini birinci ayette geçen “kureyş” kelimesinden almaktadır.

***Dört ayetten oluşmaktadır.

Advertisement

***Mekke’de indirilmiştir.

***Kâbe’ye sahip çıkıp onu korumalarından dolayı Kureyş kabilesinin kavuştuğu nimetleri bildirmektedir. Mekkeliler, yaz aylarında Şam’a, kış aylarında ise Yemen tarafına ticaret amaçlı kervanlar gönderirlerdi. Kâbe’ye hizmet ettiklerinden dolayı Araplar, Kureyş kabilesine saygı duyuyor ve onların kervanlarına güvenlik içinde yolculuk yapmaları için yardımcı oluyorlardı. Fil olayından sonra bu güven ve saygı daha da arttı. Surede, Kureyş kabilesine verilmiş olan emniyet, istikrar, zenginlik gibi nimetler hatırlatılmakta ve bu nimetleri veren Yüce Allah’a şükretmeleri istenmektedir.

***Surede, Yüce Allah’ın verdiği nimetlere şükretmek ve O’nun emirlerine uymak vurgulanmaktadır.

Kureyş Suresi Anlamı

1- Kureyş’in ilafı (ülfet, ısındırma) için.

2- Kış ve yaz seferlerindeki ilaf.

3- Bu Ev (Kâbe)’in Rabbine kulluk etsinler.

Advertisement

4- O, kendilerini açlıktan (açlığa karşı) beslemiş ve korkudan emin kılmıştır.


Leave A Reply