Bob Marley Kimdir? Jamaikalı Reggae Sanatçısının Hayatı ve Müziği

0

Bob Marley kimdir ve ne yapmıştır? Bob Marley hayat hikayesi, biyografisi, müzik kariyeri ve eserleri hakkında bilgi.

Bob Marley

Bob Marley, 6 Şubat, 1945’te Saint Ann, Jamaika’da Robert Nesta Marley’de dünyaya geldi. Babası Norval Sinclair Marley beyaz bir İngiliz ve annesi Cedelia Booker ise siyah bir Jamaikalıydı. Bob Marley, 11 Mayıs 1981’de Miami’de kanserden öldü. Marley’nin eşi Rita’dan dört çocuğu vardı.

ERKEN DÖNEM

Bob Marley’nin babası 10 yaşındayken öldü ve annesi ölümünden sonra Kingston’un Trenchtown mahallesine taşındı.

Gençken, Bunny Wailer ile arkadaştı ve birlikte müzik çalmayı öğrendi. 14 yaşındayken, Marley kaynak öğrenmek için okuldan ayrıldı ve boş zamanlarını Bunny Wailer ve Joe Higgs ile geçirdi.

Bob Marley ilk iki single’ını 1962’de kaydetti, fakat o zamanlar fazla ilgi çekmedi. 1963 yılında ilk olarak “The Teenagers” olarak bilinen Bunny Wailer ve Peter Tosh ile bir grup kurdu. Grubun adı daha sonra “The Wailing Rudeboys”, sonra “The Wailing Wailers” ve son olarak “The Wailers” oldu. Daha sonraki çalışmaları, her ikisi de Marley tarafından yazılan “Simmer Down” (1964) ve “Soul Rebel” (1965) ‘dır.

EVLİLİK

Marley 1966 yılında Rita Anderson’la evlendi ve birkaç ay annesiyle birlikte Delaware’de yaşadı.

DÜNYA ÇAPINDA BAŞARI

Wailers’ın 1974 tarihli albümünü Burnin ‘her ikisi de ABD ve Avrupa’da başarılı olan “I Shot The Sheriff” ve “Get Up, Stand Up” ı içeriyordu. Aynı yıl, Wailers  dağıldı.

Bu noktada Marley, ska ve rocksteady’den sonsuza dek reggae olarak adlandırılacak yeni bir stile tam geçiş yaptı.

BOB MARLEY & WAILERS

Bob Marley, grubun tek orijinal Wailer’lısı olmasına rağmen “Bob Marley & The Wailers” olarak turneye çıktı ve kayıt yaptı. 1975 yılında “No Woman, No Cry”, Bob Marley’nin ilk büyük hit şarkısı oldu.

SİYASET VE DİN

Bob Marley, 1970’lerin sonlarında zamanının çoğunu Jamaika’da barış ve kültürel anlayışı teşvik etmek için çalışmalar yaparak harcadı. Ayrıca Jamaikalılar ve Rastafarian dini için istekli bir kültürel elçilik görevinde bulundu. Birçoğu tarafından dini ve kültürel bir figür olarak hatta bazıları için bir peygamber olarak saygı gördü.

ÖLÜMÜ

1977’de Marley ayağının üzerinde bir futbol yarası olduğu düşünülen bir yara buldu ancak daha sonra malign melanoma olduğu anlaşıldı. Doktorlar ayak parmağını kesmeyi önerdi, ancak dini nedenlerle reddetti. Kanser zamanla yayıldı. Sonunda tıbbi yardıma karar verdiğinde (1980’de), kanser terminal döneme girmişti.

Jamaika’da ölmek istedi, ancak evine kadar dayanamadı ve Miami’de öldü.

MİRASI

Bob Marley dünyada, Jamaika müziğinin tanımlayıcı figürü ve manevi bir lideri olarak görülür. Eşi Rita, çalışmalarına devam ediyor ve oğulları Damian “Jong Gong”, Julian, Ziggy, Stephen, KyMani’nin yanı sıra kızları Cedelia ve Sharon da müzikal mirasını sürdürüyor (diğer kardeşler profesyonelce müzik yapmıyor).

ÖDÜLLER

Bob Marley’e verilen ödüller arasında Rock and Roll Hall of Fame’de bir yer ve Grammy Lifetime Başarı Ödülü var.


Leave A Reply