Kurşun Geçirmez Cam Nedir? Yapısı ve Özellikleri Nasıldır? Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Kurşuna dayanıklı, kurşun geçirmez cam nedir, nasıl yapılır? Kurşun geçirmez camın yapısı, özellikleri, işlevi, çalışma şekli hakkında bilgi.

Kurşuna dayanıklı cam, sıradan cam katmanları arasına bir kat polikarbonat (sert şeffaf plastik) malzeme yerleştirilerek yapılır. Kurşuna dayanıklı camdan bir mermi vurulduğunda, camın dış katmanına nüfuz eder, ancak polikarbonat cam malzeme merminin enerjisinin çoğunu emer ve etkisini güvenli bir şekilde dağıtarak hedefi güvenli tutar.

kurşun geçirmez cam

Başlangıç olarak, kurşun geçirmez cam diye bir şey yoktur. Genel olarak “kurşun geçirmez” olarak adlandırılan şey aslında kurşun dayanıklılığıdır. Hiçbir cam delinemez değildir, bu yüzden lütfen “kurşun geçirmez” bir kabinde kilitliyseniz, silah kullanan bir deli adamın size zarar veremeyeceği izlenimine kapılmayın.

Kurşuna dayanıklı cam, mermilerin etkisini geciktirir, yani bir mermi hemen nüfuz etmez; camın tamamen kırılması birden fazla mermi alacaktır.

Kurşuna dayanıklı (kurşun geçirmez) cam nasıl yapılır?

Kurşuna dayanıklı cam, sıradan cam katmanları arasına bir kat polikarbonat (sert şeffaf plastik) malzeme yerleştirilerek yapılır. Bu işleme genel olarak laminasyon denir ve cam benzeri bir malzeme oluşturur, ancak normal camdan çok daha kalındır. Polikarbonat malzeme cama genel bir dayanıklılık ve esneklik kazandırır.

Advertisement

Cam arasına sıkıştırılan malzemelerin bazıları Armormax, Makroclear, Cyrolon, Lexan ve Tuffak’ı içerir. Genellikle, mermiye dayanıklı camın kalınlığı 7 ila 75 mm’dir.

Kurşun geçirmez cam nasıl çalışır?

Kurşuna dayanıklı bir cam tabakasına bir kurşun vurulduğunda, camın dış katmanına nüfuz eder, ancak polikarbonat cam malzeme merminin enerjisinin çoğunu emer ve etkisini önemli ölçüde dağıtır. Bu durumda, merminin kinetik enerjisi ‘tükenir’, bu yüzden camın son katmanından dışarı çıkamaz.

kurşun geçirmez cam

Bu, camın koruduğu ‘hedef’in korunmaya devam ettiği anlamına gelir.

Tek yönlü kurşun geçirmez cam

Bazı şirketler, dışarıdan gelen mermileri durdurmak ve aynı zamanda içerideki kişinin ateş etmesine izin vermek için tasarlanan “tek yönlü” kurşun geçirmez cam geliştirdi. Bu, daha önce de belirtildiği gibi, genellikle tek yönlü kurşun geçirmez cam olarak bilinmesine rağmen, aslında tek yönlü “kurşuna dayanıklı” camdır.

Bu cam kırılgan bir cam tabakasını güçlendirerek çalışır ve yine sert bir polimer tabakası kullanır. Kırılgan tabaka dışarı doğru bakar ve üzerine bir mermi atılırsa paramparça olur, böylece merminin kuvvetini geniş bir alana yayar, daha sonra arkasındaki sert (polikarbonat) tabaka tarafından emilir.

Advertisement

Kurşun geçirmez cam ne zaman icat edildi?

Kurşun geçirmez cam ilk olarak 1909 yılında Édouard Bénédictus adlı bir Fransız bilim adamı tarafından icat edildi. Elbette, o zamana kadar geliştirdiği kurşun geçirmez cam bugün sahip olduğumuzdan çok farklıydı. Kurşun geçirmez cam fikri, modern kurşun geçirmez camların dayandığı aynı konsept olan lamine güvenlik camına dayanıyordu.

Fransız mucidin fikri, iki cam arasına sıkıştırılmış bir selüloit kullanmaya dayanıyordu. Kurşuna dayanıklı cam yapmak için polivinil plastik kullanma fikri, 1936’da Pittsburgh Plate Glass Company’den Earl Fix tarafından ortaya atılmıştır.

Kurşuna dayanıklı cam, Suriye, Irak ve Afganistan gibi savaşın parçaladığı ülkelerde olduğu gibi dünyanın dört bir yanındaki hükümet yetkilileri ve önde gelen liderler için bir zorunluluktur.


Leave A Reply