Kybella Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır? Etkileri ve Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Kybella nedir? Çene altındaki gıdının yok edilmesi için uygulanan Kybella tedavisinin uygulama şekli ve yan etkileri nelerdir, hakkında bilgi.

Kybella hakkında hızlı gerçekler

  • Kybella, çenenin altındaki fazla yağı azaltmak için kullanılan cerrahi olmayan bir enjeksiyon tekniğidir.
  • Her tedavi yaklaşık 15 ila 20 dakika sürer.
  • Sentetik bir deoksikolik asit formu kullanır.
  • Liposuction gibi cerrahi prosedürlere iyi tolere edilen bir alternatiftir.

Kybella

Kybella nedir?

Kybella, çenenin altındaki yağı hedeflemek için kullanılan, cerrahi olmayan bir enjekte edilebilir tekniktir. İşlem, bu bölgedeki yağ hücrelerini hedeflemek için bir dizi deoksikolik asit enjeksiyonunu kullanır. Hiçbir kesi gerekli değildir.

En iyi aday, çene altında orta ila şiddetli yağ içeren 18 yaşında veya daha büyük bir yetişkindir. Eğer yüz cerrahisi geçirmişseniz veya yapmayı planlıyorsanız, yutma güçlüğünüz varsa, hamile veya emziriyorsanız veya planlanan enjeksiyon bölgesinde veya yakınında enfeksiyon veya tıbbi bir durumunuz varsa iyi bir aday olmayabilirsiniz.

Kybella için hazırlık

Kybella tedavisini sağlık uzmanınızla planlamak ve prosedür için doğru aday olduğunuzdan emin olmak önemlidir. Tıbbi geçmişinizi ve yüzünüzde, boynunuzda veya çenenizde yaptığınız kozmetik prosedürleri tartışın. Yutma veya kanama problemleri hakkında doktorunuza bilgi verin. Kybella’nın fetüs veya bebek üzerindeki etkisi ile ilgili araştırmalar halen devam etmektedir, bu nedenle sağlık uzmanınıza emziriyorsanız veya hamile olup olmadığınızı veya yakın gelecekte hamile kalmayı planladığınızı bildirin.

Ameliyatsız bir prosedür olduğundan, Kybella için çok az hazırlık gereklidir. Herhangi bir büyük olaydan önce prosedürün çok iyi programlanması tavsiye edilir. Randevu almadan önce yüzünüzü düzgün bir şekilde yıkamak enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve ibuprofen ve asetaminofenden kaçınmak tedavi sonrası morarmayı önleyebilir.

Advertisement

Kybella için hedef alanlar

Kybella, aşağıdaki alanlarda kullanılır:

alt bölge (çenenin altında)

Kybella nasıl çalışır?

Deoksikolik asit, yağ emilimine yardımcı olmak için vücudunuz tarafından doğal olarak üretilen bir safra asididir. Kybella enjeksiyonları enjeksiyon için bunun sentetik bir formunu kullanır. Enjekte edildikten sonra asit, çene bölgesinin altındaki yağ hücrelerini yok eder, böylece artık yağ depolayamaz. Deoksikolik asit işlemdeki diğer hücreleri de öldürebileceğinden, eğitimli bir sağlık uzmanının Kybella enjeksiyonlarınızı uyguladığından emin olun.

İşlemden önce, sağlık uzmanınız enjeksiyon bölgelerini bir marker ile işaretleyecek ve herhangi bir ağrı veya rahatsızlığı hafifletmek için topikal bir uyuşturma ajanı veya buz paketi uygulayabilir. Genellikle çene altına 20 ila 30 ve 50’ye kadar enjeksiyon kullanılır. Daha sonra asit, sonraki haftalarda vücut tarafından metabolize edilen yağ hücrelerini öldürmek için yavaş yavaş çalışır.

Gerekli tedavi seansı sayısı her kişi için değişir. En iyi sonuçlara ulaşmak için birden fazla tedavi gerekebilir. Her seans arasında en az bir ay olmak üzere altı adede kadar Kybella tedavisi alabilirsiniz.

Riskler ve yan etkiler

Kybella ameliyatsız olmasına rağmen, bazı yaygın yan etkiler arasında ağrı, şişme, morarma, kızarıklık ve uyuşma bulunur. Kybella ile ilişkili iyileşme süreci çoğu durumda minimaldir. Küçük yan etkiler tipik olarak bir ila iki hafta içinde azalır.

Advertisement

Yüz kas güçsüzlüğü, düzensiz gülümseme, yutma sorunu veya çenede sinir yaralanması gibi ciddi yan etkiler meydana gelmiştir. Tedavi sonrası herhangi bir rahatsızlık sağlık uzmanınızla görüşülmelidir. Bu ciddi yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal sağlık uzmanınıza başvurun.

Kybella’dan sonra ne beklenir?

Doktorunuz özel ihtiyaçlarınıza göre bir tedavi planı tasarlamalıdır. Çoğu insan Kybella ile istenen estetik hedeflere ulaşmak için birden fazla tedaviye ihtiyaç duyar. Klinik çalışmalarda, Kybella tedavisi alan birçok kişi iki ila dört tedaviden sonra görünür sonuçlar elde eder.

Deoksikolik asit, submental bölgedeki yağ hücrelerini yok ettikten sonra, sonuçların kalıcı olması gerekir ve yağ hücreleri artık yağ depolayamadığı için daha fazla tedavi beklenmez.


Leave A Reply