L Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler İsimleri Özellikleri, L İle Bitki

0
Advertisement

L harfiyle başlayan sebze ve meyvelerin isimleri, sebze, meyve çeşitleri listesi. Baş harfi L olan sebze ve meyve türleri nelerdir?

L Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler

labada

Kaynak: commons.wikimedia.org

LABADA

Labada, içerisinde 200 kadar bir yıllık, iki yıllık ve çok yıllık bitki türünü barındıran bir bitki cinsi. Ekşi olmayan türlerin yaprakları Anadolu’da yaygın biçimde sarma yapılarak tüketilir ve efelik, evelik vb. adlarla anılırken ekşi yapraklı türleri kuzukulağı adıyla anılır.

lahana

Kaynak: pixabay.com

LAHANA

Lahana (Brassica oleracea), turpgiller (Brassicaceae) familyasından geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitkidir. Türleri arasında beyaz lahana, kara lahana, brüksel lahanası, kırmızı lahana bulunur. Beyaz lahana, Türkiye’de en çok yaygın tür; en çok sıcak yemeklerde kullanılır. Ortalama 25 cm çapında küre şeklindedir.

langsat meyvesi

Kaynak: pixabay.com

LANGSAT MEYVESİ

Langsat, maun ailesindeki bir ağacın meyvesidir. Birçok sağlık yararına sahip olduğu bilinmektedir. Ağaç, genellikle Güney Doğu Asya’da yetişir ve Çin mutfağında ve ilaçlarında popülerdir. Bir miktar tatlı ve ekşi olan yarı saydam soluk kahverengi tropikal bir meyvedir. Meyvenin içi beyaz ve yapışkandır.

liçi meyvesi

Kaynak: pixabay.com

LYCHEE (LİÇİ) MEYVESİ

Lychee, Güneydoğu Asya’ya özgüdür. Meyveler genellikle taze olarak yenir ancak konserve edilebilir veya kurutulabilir. Taze etinin tadı aromatiktir, kurutulmuş eti ise asidik ve çok tatlıdır. Lychee, Güneydoğu Asya’nın büyük bölümünde yerel öneme sahiptir ve Çin ve Hindistan’da ticari olarak yetiştirilmektedir. Batı dünyasına girişi, 1775’te Jamaika’ya gelmesi ile olmuştur.

limeberry

Kaynak: commons.wikimedia.org

LİMEBERRY MEYVESİ

Dünyanın tropikal bölgelerinde yetişsede Subtropikal bölgelerine adapte olmuştur. Güneydoğu Asya da ticari bir bitki olarak yetiştirilmektedir. Turunçgil ailesinin çok yakın akrabasıdır. Meyvelerinin kırmızı renkte olması nedeniyle diğer narenciyelerden ayrılır. Tatlı, aromatik bir tada sahip olan Limeberry meyvesi çiğ yendiği gibi pişmiş olarak da yenilebilir. Meyve suyu olarak da kullanılır. Limeberry bitkisinin yaprakları cilt hastalıklarında ve kozmetikte kullanılır

Advertisement
limon

Kaynak: pixabay.com

LİMON

Suyu yemeklere çeşni vermek için sıkılan, şekerli suya katılarak «limonata» yapılan ekşi bir meyvedir. İrice bir yumurta büyüklüğünde olur, dış rengi sarıdır. Limon ağacı daha çok Akdeniz iklimi hüküm süren bölgelerde yetişir. Portakal ağacından daha kısadır; yalnız, 5 metreden daha yüksek limon ağaçlarına da rastlanmıştır. Dalları, özellikle yabani olanları, dikenlidir. DEVAMI


Leave A Reply