Ladik Nerededir?

0
Advertisement

Ladik nerededir? Ladik hangi ilimize bağlıdır? Ladik ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Samsun - Ladik

Samsun – Ladik

Ladik; Samsun İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 1 bucağı (Şeyhli), 53 köyü. vardır. İlin güneyinde; kuzeyden Kavak, doğudan Asarcık ve Amasya Merkez, Suluova, batıdan Havza, Amasya’nın Suluova ilçeleriyle çevrilidir.

Yüksek yayla düzlükleri üzerinde yer alan ilçe toprakları, güneydoğuda Amasya sınırına doğru yükselerek Karaömer Dağı’nda 1.900 m’ye, ulaşır. İlçenin orta kesimindeki Ladik Gölü’nden çıkan ve kuzeybatı yönünde akarak Yeşilırmak’a karışan Tersakan Çayı ve çayı besleyen dereler, ilçe topraklarını sular. Karadeniz ikliminin etkisi gözlenmekle birlikte, içerilere girildikçe, yükselti arttıkça etki azalır. İlçede yaz yağışları, kıyıya oranla azdır. Yıllık ortalama sıcaklık 11°C, yağış tutarı 750-800 mm’dir. Kayın, gürgen, meşe, kestane, dişbudak, yükseklerde karaçam ve sarıçam ormanları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım (buğday, mısır, arpa, fiğ, nohut, şekerpancarı, ayçiçeği, elma, şeftali) hayvancılığı (koyun, sığır) dayanır. El sanatı olarak gelişmiş Ladik halıları ünlüdür. Maden suyu kaynakları ve kaplıcalar vardır.

Deniz düzeyinden 950 m yükseltide, Akdağ eteklerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 77 km, Samsun-Sivas Demiryolu’na 16 km uzaklıktadır. 26 Kasım 1943’te meydana gelen depremde, Ladik ve çevresinde 3.000’e yakın kişi öldü. 5.000’in üzerinde kişi yaralandı. 40.000 ev yıkıldı.


Leave A Reply