Lamictal İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Lamictal ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Lamictal yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Lamictal neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Lamictal

Lamictal

Kullanımları

Lamotrijin tek başına veya nöbetleri önlemek ve kontrol etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Yetişkinlerde bipolar bozukluğun aşırı duygudurum dalgalanmalarını önlemeye yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Lamotrijin bir antikonvülsan veya antiepileptik ilaç olarak bilinir. Beyindeki bazı doğal maddelerin dengesini eski haline getirdiği düşünülmektedir.

Bu ilaç, yan etki riski (enfeksiyonlar gibi) nedeniyle 2 yaşından küçük çocuklarda kullanım için onaylanmamıştır.

Lamictal nasıl kullanılır?

Lamotrijin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Advertisement

Bu ilacı, doktorunuzun belirttiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Çiğneme / dağılabilir tabletler bütün olarak yutulabilir, çiğnenebilir veya su veya meyve suyunda karıştırılabilir. Tabletler çiğnenirse, tüm ilacı yutmanıza yardımcı olmak için az miktarda su veya meyve suyu için. Tabletleri dağıtmak için dozunuzu bir bardak veya kaşıkta az miktarda sıvıya (ilacı kaplayacak kadar) ekleyin. Tabletler tamamen eriyene kadar 1 dakika bekleyin, karıştırın, ardından tüm karışımı hemen için. Sadece bütün tabletleri kullanın. Kısmi tabletler kullanmayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza ve etkileşen bazı ilaçların kullanımına bağlıdır. Çocuklar için dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır.

Doktorunuzun doz talimatlarını tam olarak takip etmek çok önemlidir. Doz yavaşça arttırılmalıdır. Sizin için en iyi doza ulaşmak ve bu ilaçtan tam olarak yararlanmak birkaç hafta veya ay sürebilir. En fazla yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde alın.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. İlaç aniden durduğunda bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir. Ayrıca, bu ilacı almayı bıraktıysanız, doktorunuza danışmadan lamotrijin’i yeniden başlatmayın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Baş dönmesi, uyuşukluk, baş ağrısı, kusma veya mide rahatsızlığı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Herhangi bir durum (nöbet, bipolar bozukluk, ağrı gibi) için antikonvülsan alan az sayıda insan depresyon, intihar düşünceleri / girişimleri veya diğer zihinsel / ruh hali sorunları yaşayabilir. Siz veya aileniz / bakıcı, depresyon belirtileri, intihar düşünceleri / girişimleri, kendinize zarar verme düşünceleri dahil olmak üzere ruh halinizde, düşüncelerinizde veya davranışlarınızda olağandışı / ani değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen tıbbi yardım alın: bayılma, hızlı / düzensiz / vurma kalp atışı, kolay veya olağandışı morarma / kanama, sert boyun, görme sorunları, koordinasyon kaybı, kas ağrısı / hassasiyet / halsizlik, işaretler Böbrek sorunlarının (idrar miktarındaki değişiklik gibi)

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Lamotrijin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, belirli bir kalp ritmi bozukluğu (Brugada sendromu).

Bu ilaç sizi baş dönmesi veya uykulu yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Bu ilacı alırken çocuklar cilt döküntüleri için daha büyük risk altında olabilir.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler, özellikle baş dönmesi, koordinasyon kaybı veya bayılma gibi bu ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı olabilir. Bu yan etkiler düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bununla birlikte, tedavi edilmemiş nöbetler veya zihinsel / ruh hali sorunları (bipolar bozukluk gibi) hem hamile bir kadına hem de doğmamış bebeğine zarar verebilecek ciddi durumlar olduğundan, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Bu ilaçla birlikte alındığında doğum kontrol hapları, implantlar ve enjeksiyonlar çalışmayabileceğinden, doktorunuzla güvenilir doğum kontrol formlarını tartışın.

Advertisement

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: dofetilid, orlistat.

Diğer ilaçlar lamotrijinin vücudunuzdan atılmasını etkileyebilir, bu da lamotrijinin nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında hormonal doğum kontrolü, östrojenler, nöbetleri tedavi etmek için diğer ilaçlar (fenobarbital, fenitoin, primidon, valproik asit), bazı HIV proteaz inhibitörleri (lopinavir / ritonavir, atazanavir / ritonavir gibi) ve rifampin, diğerleri arasında. Bu ilaçları kullanıyorsanız, doktorunuzun lamotrijin dozunuzu ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaç hormonal doğum kontrol ürünlerinin etkinliğini azaltabilir. Bu etki hamileliğe neden olabilir. Ayrıntılar için doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bu ilacı kullanırken ek güvenilir doğum kontrol yöntemleri kullanmanız gerekip gerekmediğini tartışın. Ayrıca, yeni bir lekelenme veya atılım kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete ilaçları (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler ve narkotik ağrı kesiciler (kodein gibi) gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. .

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (idrar ilacı tarama testleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply