Lamisil İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Lamisil ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Lamisil yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Lamisil neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Lamisil

Lamisil

Kullanımları

Terbinafin, belirli mantar enfeksiyonu tiplerini tedavi etmek için kullanılır (örneğin, tırnak veya ayak tırnağı). Mantarın büyümesini durdurarak çalışır. Bu ilaç antifungal olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Lamisil Tablet nasıl kullanılır?

Terbinafin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez veya doktorunuz tarafından belirtildiği gibi, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Doz ve tedavi süresi tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Bu ilacın tam faydasını görmek için tedaviyi bitirdikten sonra birkaç ay sürebilir. Yeni sağlıklı tırnaklarınızın büyümesi ve enfekte olmuş tırnakların değiştirilmesi zaman alır.

Advertisement

Belirtilen miktarın tamamı bitene kadar bu ilacı almaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, mantarın büyümeye devam etmesine neden olabilir ve bu da enfeksiyonun geri dönüşüyle ​​sonuçlanabilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Lamisil AT Krem nasıl kullanılır?

Bu ilacı sadece cilt üzerinde kullanın. Tedavi edilecek alanı temizleyin ve iyice kurulayın. Etkilenen bölgeye ve çevresine, ürün paketinde belirtildiği gibi genellikle günde bir veya iki kez ince bir ilaç tabakası uygulayın. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın. Tedavi edilen bölge ellerinizi içermedikçe kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın. Doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe alanı sarmayın, üzerini örtmeyin veya sarmayın.

İlacı gözlere, buruna veya ağzına veya vajinanın içine uygulamayın. Bu alanlarda ilacı alırsanız, bol suyla yıkayın.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, bu ilacı kafa derisi veya tırnaklara uygulamayın.

Dozaj ve tedavi uzunluğu, tedavi edilen enfeksiyonun türüne bağlıdır.

Advertisement

Yan etkiler

İshal veya mide rahatsızlığı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Tat / koku alma duyunuzda değişiklikler veya tat / koku kaybı meydana gelebilir. Bu yan etkiler terbinafini durdurduktan sonra düzelebilir, ancak uzun sürebilir veya kalıcı olabilir. Bu yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Görme değişiklikleri, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (depresyon gibi), açıklanamayan kanama / morarma, olağandışı yorgunluk, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi) dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. .

Terbinafin nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Karaciğer hasarı belirtileriniz varsa, derhal tıbbi yardım alın: durmayan bulantı / kusma, iştah kaybı, şiddetli mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, şişmiş lenf düğümleri, döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Terbinafin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: bağışıklık sistemi sorunları, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, lupus.

Alkollü içecekleri sınırlayın. Günlük alkol kullanımı ciddi yan etki riskinizi artırabilir.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcıklar / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

Advertisement

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Mantar tırnak enfeksiyonu tedavisi genellikle bebeğiniz doğana kadar bekleyebilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: varfarin, terbinafini vücudunuzdan uzaklaştıran karaciğer enzimlerini etkileyen ilaçlar (amiodaron, simetidin, rifampin, flukonazol / ketokonazol gibi azol antifungalleri), vücudunuzdan belirli karaciğer enzimleri tarafından çıkarılan ilaçlar ( trisiklik antidepresanlar, SSRI antidepresanlar, beta blokerler, dekstrometorfan, tioridazin, kalp ritim problemlerini tedavi eden ilaçlar, rasagilin gibi tip B monoamin oksidaz inhibitörleri).


Leave A Reply