Lansoprazole İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Lansoprazole ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Lansoprazole yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Lansoprazole neyi tedavi eder?

lansoprazole

Lansoprazole

Kullanımları

Lansoprazol, bazı mide ve yemek borusu problemlerini (asit reflü, ülserler gibi) tedavi etmek için kullanılır. Midenizin yaptığı asit miktarını azaltarak çalışır. Mide ekşimesi, yutma güçlüğü ve sürekli öksürük gibi semptomları hafifletir. Bu ilaç mide ve yemek borusunda asit hasarını iyileştirmeye yardımcı olur, ülserleri önlemeye yardımcı olur ve yemek borusu kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Lansoprazol, proton pompası inhibitörleri (PPI) olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Bu ilaçla kendi kendine tedavi ediyorsanız, reçetesiz lansoprazol ürünleri sık sık mide ekşimesini tedavi etmek için kullanılır (haftada 2 veya daha fazla gün). Tam etkiye sahip olmak 1 ila 4 gün sürebileceğinden, bu ürünler mide ekşimesini hemen gidermez.

Ürünün sizin için doğru olduğundan emin olmak amacıyla paket talimatlarını dikkatlice okuyun. Ürünü daha önce kullansanız bile etiketteki malzemeleri kontrol edin. Üretici, malzemeleri değiştirmiş olabilir. Ayrıca, benzer marka adlarına sahip ürünler, farklı amaçlar için tasarlanmış farklı bileşenler içerebilir. Yanlış ürünü almak size zarar verebilir.

Lansoprazol nasıl kullanılır?

Lansoprazol kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Bu ilacı, genellikle yemeklerden önce, genellikle günde bir kez, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Doz ve tedavi süresi tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocukların dozu da yaş ve kiloya dayanmaktadır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı yönlendirilenden daha sık almayın. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Advertisement

Kapsülleri ezmeyin veya çiğnemeyin. İlacı bütün olarak yutunuz. Kapsülü yutmakta güçlük çekiyorsanız, kapsülü açabilir ve içindekileri bir kaşık dolusu yumuşak yiyecek (elma püresi, süzme peynir, yoğurt gibi) üzerine serpebilir ve karışımı çiğnemeden hemen yutabilirsiniz. Veya kapsülün içeriğini az miktarda (2 ons veya 60 mililitre) meyve suyuna boşaltabilir, karıştırıp çiğnemeden hemen içebilirsiniz. Ardından, tüm dozu aldığınızdan emin olmak için bardağı daha fazla meyve suyu ile yıkayın ve için. Karışımı daha sonra kullanmak üzere önceden hazırlamayın. Bunu yapmak ilacı yok edebilir.

Bu ilacı bir tüp yoluyla mideye (nazogastrik tüp) veriyorsanız, sağlık uzmanınızdan düzgün bir şekilde nasıl karıştırılacağı ve verileceği konusunda ayrıntılı talimatlar isteyin.

Gerekirse, bu ilaçla birlikte antasitler de alınabilir. Ayrıca sükralfat alıyorsanız, sükralfattan en az 30 dakika önce lansoprazol alın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Daha iyi hissediyor olsanız bile, bu ilacı öngörülen tedavi süresi boyunca almaya devam edin. Reçetesiz satılan ürünle kendi kendine tedavi ediyorsanız, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe 14 günden fazla almayın.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin. Doktorunuza mide ekşimenizin 14 gün sonra devam edip etmediğini veya bu ilacı 4 ayda bir kez kullanmanız gerektiğini söyleyin. Yan etki riski zamanla artar. Bu ilacı ne kadar süre almanız gerektiğini doktorunuza sorun. Ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen tıbbi yardım alın.

Yan etkiler

İshal, karın ağrısı veya baş ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuz sizi bu ürünü kullanmaya yönlendirdiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: düşük magnezyum kan seviyesinin belirtileri (alışılmadık derecede hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı, kalıcı kas spazmları, nöbetler), lupus belirtileri (burunda döküntü ve yanaklar, yeni veya kötüleşen eklem ağrısı).

Bu ilaç nadiren bir tür bakteri nedeniyle ciddi bir bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın, çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Gelişirse derhal doktorunuza söyleyin: kalıcı ishal, karın veya mide ağrısı / kramp, ateş, dışkıda kan / mukus.

Nadiren, proton pompası inhibitörleri (lansoprazol gibi) B-12 vitamini eksikliğine neden olmuştur. Her gün uzun bir süre (3 yıl veya daha uzun) alınırsa risk artar. B-12 vitamini eksikliği belirtileri geliştirirseniz (olağandışı zayıflık, boğaz dili veya ellerin / ayakların uyuşması / karıncalanması gibi) doktorunuza söyleyin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı, böbrek problemleri belirtileri (değişiklik gibi) idrar miktarında).

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Lansoprazol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya benzer ilaçlara (dekslansoprazol, omeprazol, pantoprazol gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle karaciğer hastalığı, lupus gibi tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Bazı semptomlar aslında daha ciddi bir durumun belirtileri olabilir. Varsa hemen tıbbi yardım alın: baş dönmesi / terleme / baş dönmesi, göğüs / çene / kol / omuz ağrısı (özellikle nefes darlığı, olağandışı terleme ile), açıklanamayan kilo kaybı.

Buna ek olarak, bu ilaçla kendi kendine tedavi etmeden önce, ciddi bir durumun bu belirtilerinden herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: sorun / ağrı yutma yiyecekleri, kanlı kusma, kahve telvesi gibi görünen kusma, kanlı / siyah dışkı, 3 aydan fazla mide ekşimesi, sık göğüs ağrısı, sık hırıltılı solunum (özellikle mide ekşimesi ile), bulantı / kusma, mide ağrısı.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Advertisement

Proton pompa inhibitörleri (lansoprazol gibi) özellikle uzun kullanımda, daha yüksek dozlarda ve yaşlı erişkinlerde kemik kırığı riskinizi artırabilir. Kalsiyum (kalsiyum sitrat gibi) ve D vitamini takviyeleri almak gibi kemik kaybını / kırığı önlemenin yolları hakkında doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kemik kaybı ve kırıklara ve Clostridium difficile enfeksiyonuna daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bununla birlikte, benzer ilaçlar anne sütüne geçer. Emziren bir bebek üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunları içerir: metotreksat (özellikle yüksek doz tedavisi).

Bazı ürünler mide asidine ihtiyaç duyar, böylece vücut onları düzgün bir şekilde emebilir. Lansoprazol mide asidini azaltır, bu nedenle bu ürünlerin ne kadar iyi çalıştığını değiştirebilir. Etkilenen bazı ürünler arasında ampisilin, atazanavir, erlotinib, nelfinavir, pazopanib, rilpivirin, bazı azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol, posakonazol) bulunur.

Lansoprazol, dekslansoprazole çok benzer. Lansoprazol kullanırken dekslansoprazol içeren ilaçlar kullanmayın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm

doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun

Advertisement


Leave A Reply