Lefter Kimdir? Ordinaryus Lakaplı Türkiye’nin Fenerbahçe’nin Efsanevi Futbolcusu

0
Advertisement

Ordinaryus lakaplı Lefter Küçükandonyadis kimdir? Lefter’in hayatı. Fenerbahçe’li efsanevi futbolcu Lefter hakkında bilgi

Fenerbahçe’nin ve Milli Takımın efsanevi futbolcusudur. 1925 yılında İstanbul’da doğmuş 13 Ocak 2012’de İstanbul’da vefat etmiştir. Futbola doğduğu yer olan Büyükada’da başlamıştır. 16 yaşında Taksim kulübüne katıldı. 1942 ile 1944 yılları arasında Taksim kulübünde top koşturmuştur. Askerlik görevi için verdiği aradan sonra 1947 yılında efsane olacağı ve büyük başarılara imza atacağı Fenerbahçe’ye geçmiştir. Türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından birisi olarak parlamıştır.

1951 ile 1953 yılları arasında İtalya’nın Fiorentina ve Fransa’nın Nice takımlarında başarılı futbol yaşantısına devam etti. Türkiye’ye döndükten sonra yine tutku ile bağlı olduğu Fenerbahçe formasını giymiştir. 1964 yılındaki jübilesine kadar Sarı Lacivertli Fenerbahçe formasını terletmiş ve büyük başarılara imza atmıştır.

Lefter Küçükandonyadis

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kıvrak futbolu, kişisel futbol becerisini sergileyerek sıraladığı eşsiz golleri ve başarılı penaltı atışları ile meşhur oldu. Bu sebeple aktif futbol yaşantısının sürdüğü dönemlerde “Ver Lefter’e Yazsın Deftere” sloganıyla tribünlerde onurlandırıldığı gibi üstün futbol yetenekleri sebebi ile “ordinaryus” ünvanı verilmiştir. Aktif futbol yaşantısı boyunca tam 50 kez Türk Milli Takımı formasını giymiş ve “Şeref Madalyası” alan ilk Türk futbolcusu olmuştur.

Türk Milli Takımında 8 kez kaptanlık görevini üstlenirken oynadığı 50 karşılaşmada tam 22 gol kaydetmiştir. Fenerbahçe forması altında ise 400’ün üzerinde gole imzasını atmıştır. Futbol yaşantısını sonlandırdıktan sonra ise Yunanistan’ın Egaleo ve Güney Afrika’nın Johannesburg takımlarında antrenör olarak görev almıştır.

Daha sonra Türkiye’ye geri dönmüş ve Boluspor, Mersin İdmanyurdu, Samsunspor, Orduspor, Konyaspor ve Maltepe takımlarını çalıştırmıştır. Ayrıca Türk Genç Milli Takımını da bir dönem çalıştırmıştır. 13 Ocak 2012’de İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Advertisement

Lefter 17 yaşındayken gayrimüslimlere karşı Varlık Vergisi yasası çıkarıldı. Bu sebeple Lefter’in bütün akrabaları Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı. 6-7 Eylül Olayları’nda ise Büyükada’daki evini basan çapulcular taşlayıp “Vurun şu gâvura” diye bağırdılar. Lefter sabaha dek elde silah kapıda beklemiştir. Lefter’in evinin basıldığını duyan Fenerbahçeliler Kartal iskelesinden motorlara binip Ada’ya yardıma koştular. Lefter’in evinin önüne barikat kurup onu korumaya aldılar. “Sana bunu kim yaptıysa söyle, haddini bildirelim” diyerek saldırganların isimlerini öğrenmek istediler ancak Lefter saldıranların hepsini tanıdığı halde kimseyi ihbar etmedi, şikâyetçi de olmadı.

Lefter Küçükandonyadis

Kaynak: commons.wikimedia.org

Lefter Küçükandonyadis’in Rekorları

  • Türkiye Futbol Federasyonu’nun “50. Maç Altın Şeref Madalyası”nı alan ilk futbolcudur.
  • Türk millî takım formasıyla en çok gol atan 3. futbolcudur. (21 Gol)
  • Süper Lig’de penaltı atan ilk futbolcudur.
  • Kulübü tarafından bonservis ücreti alınmak suretiyle yurt dışına transferi yapılan ilk Türk futbolcudur.
  • Adına Jübile düzenlenen ilk futbolcudur.


Leave A Reply