Lenf Sıvısı Nedir? (Kısaca)

0
Advertisement

Lenf (lenfa) sıvısı nedir? Lenf sıvısı ne işe yarar vücudumuz için önemi nedir? Bahsedilen konularda kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

Lenf

VÜCUDUMUZUN ÖNEMLİ BİR BEKÇİSİ

Vücudumuz için, kan gibi önemli bir başka sıvı daha vardır ki buna lenf (lenfa) denir. Lenf, vücutta, kendine özgü damarlar içinde dolaşır, başlıbaşına bir sistem vücuda getirir. Lenf damarları, kılcal damarlardan başlayarak, lenf düğümlerinden geçer, oradan kara kan damarlarına yayılır. Lenf kılcal damarları vücudun her yanına yayılmıştır, aralarında ağlar meydana getirirler. Bu damarların çapı kan kılcal damarlarından daha geniştir: Kan kılcal damarları 5-6 mikron, lenf kılcal damarları ise 20-60 mikron. (1 mikron milimetrenin bindebiridir.)

Bu damarların başka özelliği de ince, saydam olmasıdır. İçlerinden geçen lenf dışarıdan görülebilir. Lenf kılcal damarlarında yer yer şişkinlik, iç yüzlerinde de kapaklar vardır. Lenf düğümleri yuvarlak, ya da yassı birer mercimek büyüklüğünden, iri zeytin büyüklüğüne kadar değişik boyda olur. Sayıları bütün vücutta 400-600 arasında değişir. Lenf taşıyan damarlar bu düğümlere girer, çıkar.

Lenf düğümleri lenfosit denilen kan hücrelerini yapar, kana gönderir. Bu düğümler başka cinsten akyuvarları da yapabilir. Bulaşıcı hastalıklara karşı yaptıkları görev çok önemlidir. Birçok mikroplar bu düğümlerde tutulur, yok edilir. Lenf düğümleri vücudun mikroplara karşı bekçiliğini yaparlar: Ayaktan alınan bir mikrop hemen kasık düğümlerinde, elden alınanlar koltuk altı düğümlerinde tutulur. Bu bezler mikroplarla savaşa geçerler. Bu gibi lenf bezelerinin şişmesi, acıması hepimizin başına gelmiş olaylardandır.

Advertisement

Bütün vücuttan gelen lenf, göğüs kanalı, sağ lenf kanalı adlarındaki damarlarla, göğüste, toplardamar sistemine akar. Lenf duru, renksiz bir sıvıdır. Yağlı yemeklerden sonra rengi bulanır. İnsan lenfinde % 4-7 protein vardır. Vücudun hücrelerini yarı kan, yarı da lenf besler. Lenfin akış hızı saniyede 4 milimetredir.


Leave A Reply