Lenrie Peters Kimdir?

0

Lenrie Peters kimdir? Gambiya’lı hekim ve roman yazarı olan Lenrie Peters hayatı ve eserleri ile ilgili bilgiler.

Lenrie Peters Kimdir?

Lenrie Peters (1 Eylül 1932, Banjul, Gambiya – 28 Mayıs 2009, Dakar, Senegal), Gambiya’lı hekim, romancı ve şair.
Lenrie Peters
Sierra Leone’nin başkenti Freetown’daki Bathurst’te okuduktan sonra Cambridge’ deki Trinity College’da tıp öğrenimi gördü. 1959’da hekim olduktan sonra çalışmalarını cerrahi dalında sürdürdü. Ayrıca British Broadcastinğ Corporation’ın (BBC) pek çok programında görev aldı ve “Africa Forum” programının başkanlığını yürüttü, ardından Gambia’ya döndü.

Advertisement

The Second Round (1965; İkinci Raund) adlı yarı otobiyografik romanı tıp öğrenimini bitirdikten sonra İngiltere’den Freetown’a dönen ve ülkesinin karışık, huzursuz ortamından düş kırıklığına uğrayan genç bir hekimin yaşamını konu alır. Halkın bütün geleneksel değerleri yadsıdığını, ama yerine olumlu bir şey koymadığını gören genç hekim, bir süre eski dostlarıyla birlikte amaçsız bir yaşam sürdürür. Sonuçta ülkenin uzak bir köşesindeki hastanede görev alarak yaşamına bir anlam kazandırmaya çalışır.

Poems (1964; Şiirler), Sattelites (1967; Uydular) ve birçok başka yapıtta topladığı şiirlerinde bilimle sağduyunun üstün geleceği umuduna dayalı daha iyimser ve yenilikçi bir yaklaşım izler. Gene de bazı şiirleri The Second Round’dakine benzer bir yabancılaşma duygusuyla yüklüdür. Üslup açısından genelde Avrupa ölçülerine bağlı kalan Peters, yapıtlarında daha çok Afrika’ya özgü tema ve imgelere yer verir.


Leave A Reply