Léon Bakst Kimdir? Rus Sanatçı Léon Bakst’ın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Léon Bakst kimdir ve ne yapmıştır? Léon Bakst hayatı, biyografisi, sanat kariyeri ve eserleri nelerdir, Léon Bakst hakkında bilgi.

Léon Bakst

Léon Bakst; asıl adı Lev Samoyloviç Rosenberg (d. 8 Şubat 1866, Petersburg, Rusya – ö. 28 Aralık 1924, Paris), sahne ve kostüm tasarımında izlenim bütünlüğünü vurgulayarak tiyatroda yeni bir çığır açan Rus sanatçıdır.

Bakst, Petersburg’daki Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde okurken fazla gerçekçi bir Pietâ resmi yaptığı gerekçesiyle okuldan çıkarıldı (y. 1890). Grandük Vladimir’in çocuklarına özel ders verdi ve saray ressamı oldu. Bu sıralarda Rusya’daki öncü Sanat Dünyası grubuna katıldı ve topluluğun aynı adla çıkan yayın organına katkıda bulundu. Ayrıca özel bir resim okulu kurdu. 1900’de önce Hermitaj saray tiyatrosunda, daha sonra Kraliyet Tiyatroları’nda sahne düzenlemesi yapmaya başladı. Sophokles‘in tragedyaları için Aigina’daki Aphaia Tapınağı’nda bulunan heykellerin üslubunu kopya ederek Eski Yunan tiyatrosu anlayışında dekorlar yaptı. Yunanistan ve Girit’i gezdi, yolculuk izlenimlerini kaleme aldı ve antik Yunan’a bakışını yansıttığı “İlk Büyük Korku” adlı tabloyu gerçekleştirdi.

1906’da ünlü bale emprezaryosu Diaghilev’in Paris’te Salon d’Automne’da (Güz Salonu) düzenlediği sergiye hem yardım etti, hem de yapıtlarını verdi. İki yıl sonra Diaghilev’in sahnelediği balelerin baş sahne tasarımcısı olarak Kleopatra, Şehrazad ve Daphnis ve Khloe için yaptığı sahne tasarımlarıyla büyük bir üne kavuştu. Daha sonra D’Annunzio’nun trajedileri ve Émile Varhaeren’in bir oyunu için sahne tasarımları hazırladı. Çaykovski‘nin 1921’de Londra’ da sahneye konan Uyuyan Güzel balesinin dekorlarını yaptı, kostümlerinin tasarımını gerçekleştirdi. Ayrıca Paris Operası’nda çok sayıda oyunun sahne düzenini de hazırladı.

Kariyeri

Bakst resim yapmaya devam etti, Filipp Malyavin (1899), Vasily Rozanov (1901), Andrei Bely (1905), Zinaida Gippius (1906) portrelerini üretti. Ayrıca Rusya Büyük Dükü Vladimir Alexandrovich’in çocukları için resim öğretmeni olarak çalıştı. 1902’de Çar II. Nikolay’dan Amiral Avellan’ı ve Paris’e gelen Rus denizcileri boyaması için bir görev aldı. 17-25 Ekim 1893 tarihleri ​​arasındaki kutlamalar sırasında Paris’te yapmaya başladığı bir tabloydu. Ancak bu eseri bitirmesi 8 yılını aldı. .

Advertisement

1898’de Diaghilev’in düzenlediği Rus ve Fin Sanatçıların Birinci Sergisinde eserlerini sergiledi; World of Art sergilerinde, Münih Secession’da, Rus Sanatçılar Birliği sergilerinde vb. 1905 Rus Devrimi sırasında Bakst, Zhupel, Adskaya Pochta, Mir Iskusstva (dergi) ve Satirikon , daha sonra Apollon adlı bir sanat dergisi için.

1909’dan itibaren Bakst, çoğunlukla Yunan trajedileri için setler tasarlayan bir sahne tasarımcısı olarak çalıştı. 1908’de Diaghilev için Ballets Russes ile sahne ressamı olarak dikkat çekti. Kleopatra (1909), Scheherazade (1910), Karnaval (1910), Narcisse (1911), Le Spectre de la Rose (1911), L’après-midi d’un faune (1912) ve Daphnis et Chloé ( 1912).  Bu süre zarfında, Bakst Batı Avrupa’da yaşadı çünkü bir Yahudi olarak Rus İmparatorluğu’ndaki Yerleşim Solukluğu dışında kalıcı olarak yaşama hakkına sahip değildi.


Leave A Reply