Leopar Foku Nasıl bir Hayvandır? Genel Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Leopar foku nasıl bir hayvandır? Yaşadığı alanlar, doğum, üreme, beslenme ve diğer karakteristik özellikleri nelerdir?

Leopar Foku

Leopar Foku

Leopar foku, 3,5 m uzunluğa kadar bazı dişi leopar fokları ile dünyanın en büyük ikinci fok türüdür (fil fokunun arkasında). Boğa leopar foku (erkek leopar foku) genellikle dişi leopar fokundan daha küçüktür ve büyük erkekler yaklaşık 3 metreye kadar büyür.

Leopar foku Antarktika‘nın donmuş sularına özgüdür, ancak daha sıcak iklimlerde çok kuzeyde de bulunur. Leopar fokları genellikle Güney Amerika, Güney Afrika, Yeni Zelanda yakınlarında ve Avustralya’nın güney kıyılarında, genellikle leopar fokunun büyüdüğü donmuş denizlere yakın olan daha sıcak sularda görülür.

Leopar foku, çevresinde baskın bir yırtıcıdır ve insan avcıları, ara sıra çaresiz köpekbalıkları veya katil balinalar dışında diğer hayvanlar tarafından nadiren avlanır. Leopar fokları suda kril ve plankton yerler, ancak leopar fokları daha büyük balıkları ve kalamarları avlamayı tercih eder. Leopar foklarının zaman zaman penguenler gibi daha büyük hayvanları bile avladıkları bilinmektedir.

Leopar foku 25 yıldan fazla yaşayabilir, bu genellikle leopar fokunun boyutuna ve avlanma söz konusu olduğunda leopar fokunun becerilerine bağlıdır. Leopar fokları, çevrelerinde son derece baskın ve saldırgan yırtıcılardır.

Diğer fok türleri gibi, leopar foku da arka ayaklarını leopar fokunu suya itmek için kullanır. Leopar fokları ayrıca leopar fokunun suda daha çevik olmasına yardımcı olan güçlü ön uzuvlar geliştirmiştir. Leopar fokunun ön bacaklarını arka ayaklarıyla birlikte kullanma şekli, deniz aslanlarının hareket tarzına çok benzer.

Advertisement

Leopar Fok, çiftleşme zamanı geldiğinde sadece küçük gruplar halinde bir araya gelen Leopar Foklarıyla yalnız bir hayvandır. Dişi leopar foku buzda bir delik açar ve leopar yavrusu Antarktika yazında yaklaşık 9 aylık bir gebelik döneminden sonra doğar. Dişi leopar foku yavrusunu sütten keser ve leopar foku yavrusu kendi başının çaresine bakabilecek kadar büyük ve güçlü olana kadar korur.

Görünümleri

Büyük ve kaslıdırlar; sırtı ve başı koyu gri, karnı açık gridir. Boynunun karın kısmı beyazımsıdır ve ona adını veren ve göğsüne kadar uzanan siyah noktalar vardır. Başı kama şeklindedir, burnu eğik ve boynu nispeten uzundur. Göğüs kafesi geniş ve uzundur ve güçlü ve nispeten uzun göğüs yüzgeçleri omuz kuşağında eklemlenmiştir. Dişiler genellikle erkeklerden daha büyüktür, bu da pinnipedler için oldukça sıra dışıdır; bunların vücut uzunluğu 3 ile 3,8 m arasında ve ağırlıkları 320 kg’a kadar, dişileri ise 3,5 ile 4 m arasında olup, 500 ile 600 kg arasında değişmektedir.

Görme ve koku alma duyuları , hidrodinamik şekliyle birleştiğinde, bu türü korkunç bir yırtıcı yapmak için oldukça gelişmiştir. Derinlere dalmasalar da su altında avlanırlar. Ön dişleri keskindir, köpek dişleri uzundur, postkaninlerin üç sivri ucu vardır ve azı dişleri kril karidesini almak için birbirine kenetlenir .


Leave A Reply