Lev Troçki Sözleri, Ünlü Rus Bolşevik, Siyasetçi, Marksistten Alıntılar

0

Lev Troçki sözleri. Ünlü Rus Bolşevik siyasetçi ve Marksist teorisyen olan Lev Troçki’nin seçili sözleri ve hayata dair resimli sözleri.

Lev Troçki

Kaynak: commons.wikimedia.org

Lev Troçki

Lev Troçki, Kızıl Ordu’nun kurucu lideri olan bir Sovyet politikacısı, teorisyeni ve Marksist bir devrimciydi. 1917’de Ekim devriminin başlamasıyla birlikte Troçki, toplam siyasi gücün Sovyetlere devredilmesinde etkili oldu. RSDLP, SDPS, Mezhraiontsy, CPSU ve Fourth International gibi çeşitli siyasi partilerin bir parçasıydı. Troçki’nin ideolojileri, doğrudan Stalin’in fikirlerine meydan okuyan büyük bir Marksist düşünce okulu olan Troçkizme yol açtı. Uluslararası bir “sürekli devrim” gerekliliğini ateşleyen tek ülkede sosyalizm fikrini terk etti. Troçki sürgünde ve devrim öncesi döneminde çeşitli romanlar yayımladı. Önemli eserleri arasında Ekim Devrimi Tarihi, Stalinist Yanlışlama Okulu ve Emperyalizm ile Devrim Arasında yer alır. Troçki’nin Sürgündeki ve Marksizmin Savunmasında Günlüğü gibi eserlerinin çoğu ölümünden sonra yayınlandı. Troçki’nin yazılarından, makalelerinden, kitaplarından, konuşmalarından, röportajlarından vb. alıntılarını topladık. Bu önde gelen Sovyet liderinden bu ünlü alıntılara göz atın.

Advertisement

Sözleri

Lev Troçki Sözleri

Arka resim kaynak: pixabay.com

 • Herkes arada sırada aptal olma hakkına sahiptir, ancak Yoldaş Macdonald bu imtiyazı kötüye kullanır.
  Lev Troçki
 • Yaşlılık, bir erkeğin başına gelen en beklenmedik şeydir.
  Lev Troçki
 • Kitleler, önceden hazırlanmış bir sosyal yeniden yapılanma planı ile değil, eski rejime katlanamayacağı konusunda keskin bir his vererek bir devrime girerler. Sadece bir sınıfın yol gösterici katmanlarının politik bir programı vardır ve bu bile olayların test edilmesini ve kitlelerin onaylanmasını gerektirir.
  Lev Troçki
 • Hayat kolay bir mesele değil … Sizden önce sizi kişisel sefaletin üstüne, zayıflığın üstüne, her türlü ustalık ve bazlığın üzerine yükselten harika bir fikre sahip olmadığınız sürece, hayal kırıklığı ve alaycılığa düşmeden yaşayamazsınız.
  Lev Troçki
Lev Troçki Sözleri

Arka resim kaynak: pixabay.com

Son, sonları haklı kılan bir şey olduğu sürece araçları haklı kılabilir.
Lev Troçki
 • Güce inanmamak, yer çekimine inanmamakla aynıdır.
  Lev Troçki
 • Strateji ile ilgilenmiyor olabilirsiniz, ancak strateji sizinle ilgileniyor.
  Lev Troçki
 • Amacı haklı çıkaran bir şey olduğu sürece, amaç araçları haklı çıkarabilir.
  Lev Troçki
 • Bir bütün olarak ele alınan, insanlığın tarihi yükselişi, doğada, toplumda, insanda, kör güçler üzerinde bilinç zaferlerinin art arda kazanılması olarak özetlenebilir.
  Lev Troçki
Lev Troçki Sözleri

Arka resim kaynak: pixabay.com

Değişimin tek başına sürdüğü bu dünyada her şey görecelidir.
Lev Troçki
 • Kuvvetin gerekli olduğu yerde, kararlı, kesin ve eksiksiz olarak uygulanmalıdır. Ancak güç sınırlamaları bilinmeli; kuvvetin bir manevra ile ne zaman karıştırılacağını, bir anlaşmayla bir darbeyi bilmek gerekir.
  Lev Troçki
 • Akla ateş altında giren fikirler, orada güvenle ve sonsuza dek kalır.
  Lev Troçki
 • İnsan karakterinin derinliği ve gücü ahlaki birikimleri ile tanımlanır. İnsanlar kendilerini yalnızca yaşamlarının geleneksel koşullarından atıldıklarında tamamen açığa vururlar, çünkü yalnızca o zaman birikimlerine geri dönmek zorunda kalırlar.
  Lev Troçki

Lev Troçki Sözleri

Devrimler her zaman ayrıntılıdır.
Lev Troçki
 • Faşizm, kapitalist tepkiden başka bir şey değildir.
  Lev Troçki
 • Demokratik yöntemlerin uygulanmasının bir sınırı var. Tüm yolculara, ne tür bir araba kullanmak istediklerini sorabilirsiniz, ancak tren tam hızdayken ve kaza tehlikesi altındayken, frenlerin uygulanıp uygulanmayacağını sormak mümkün değildir.
  Lev Troçki
 • Ayaklanma bir sanattır ve tüm sanatların kendi yasaları vardır.
  Lev Troçki
 • Barış ya da savaşta mutlak davranış kuralları yoktur. Her şey şartlara bağlıdır.
  Lev Troçki
Lev Troçki Sözleri

Arka resim kaynak: pixabay.com

Tartışma için daha fazla zamanımız olsaydı, muhtemelen çok daha fazla hata yapardık.
Lev Troçki
 • İngiltere, Avrupa tımarhanesinin son koğuşundan başka bir şey değildir ve büyük olasılıkla özellikle şiddet içeren davalar için bir koğuş olduğunu kanıtlayacaktır.
  Lev Troçki
 • Devrimci olayların dinamiği, doğrudan devrimden önce kendilerini oluşturan sınıfların psikolojisindeki hızlı, yoğun ve tutkulu değişikliklerle doğrudan belirlenir.
  Lev Troçki


Leave A Reply