Liken Nedir?

0
Advertisement

Liken nedir? Liken ne demektir? Likenler ile ilgili olarak genel bilgilerin kısaca yer aldığı sayfamız. Liken nelerden meydana gelir?

liken

Bir su yosunu ile bir mantarın birleşerek meydana getirdikleri basit bir organizmadır. Duvarlarda, çatılarda, ağaç kabuklarında, taşların, kayaların üzerinde, yaşarlar. Meydana geldikleri mantarla su yosununa göre çeşitli sarımtırak, yeşilimsi, küçük plaklar halindedir. Tomurcuklanmayla ürerler.

Bir likene mikroskopla bakılacak olursa ortada klorofilli, tek hücreli yosunlar, bunun çevresinde de mantar ipliklerinden meydana gelen birer tabaka görülür. Bunlar hem likeni bulunduğu yere tespit eder, hem de dış etkilerden korur.

Likenler. — Bitkiler aleminde, çiçeksiz bitkiler şubesinin, talli bitkiler altşubesinde bir bitki sınıfıdır. Başlıca bitkisi, birçok çeşitleri olan «liken» dir. «İzlanda yosunu» denilen likenler toprak üzerinde halı gibi görünen kahverengi, kuru yosunlardır. Kuzey Kutbu’nda ormanların bittiği yerde meydana gelen «ren likenleri» ren geyiklerinin başlıca besinidir. Yurdumuzda likenlere hemen her yerde, ormanlık yerlerde, kayaların, odunların üzerinde rastlanır. Likenler bitkiler aleminin en ilkel bitkilerindendir.

Başlıca Liken Çeşitleri:

  1. Ren likenleri
  2. İzlanda likenleri
  3. Ormanlarda yetişen likenler
  4. Kaya ve odun likenleri

Advertisement

Leave A Reply