Limon Pili Nasıl Yapılır? Adım Adım Limon Pilinin Yapılışı ve Çalışması

0
Advertisement

Limon pili nasıl yapılır? Limon pili deneyi olarak de geçen limonlar ile oluşturulan bir enerji kaynağı ile LED yakılması deneyi yapılması hakkında bilgi.

Limon Pili Nasıl Yapılır?

Limon pili üretmenin amacı, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek, küçük bir LED lambayı ya da bir saatin enerjisini besleyecek kadar elektrik üretebilmektir. Limon yerine, portakal, patates veya diğer asidik yiyecekleri de kullanabilirsiniz. Bu deney, yetişkin gözetimi ile çocuklar için eğitici olabilir.

Limon Pili

Tarihçe

Alessandro Volta, her bir disk arasında tuzlu suya batırılmış bir bez koyarak, alternatif bir bakır ve çinko diskler yığını kullanarak, 1799’da ilk elektrokimyasal pili üretmekle tanınır. Elektrik birimi (potansiyel fark) Alessandro Volta’yı onurlandırmak adına “Volt” olarak adlandırılır.

Alessandro Volta ve Volta Pilinin Yapılışı Hakkında Bilgi
Volta Pili Nasıl Çalışır?

İhtiyaç duyulan malzemeler

Bu deneyi gerçekleştirmek için tek bir limon iş görür ancak daha fazla elektrik üretmek için birden fazla limonu hazırda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Pil için iki farklı tipte metal gereklidir. Bozuk para ve ataçlar bu deney için çok uygundur, çünkü bozuk paradaki bakır ve ataçlardaki çinko veya çelik, limonlara yerleştirildiğinde pozitif ve negatif elektron akışı yaratır.

Advertisement

Deneyin Yapılışı

Limonun sert bir yüzey üzerinde yuvarlanması, içindeki meyvenin parçalanması ve asitli meyve sularının daha kolay akmasını sağlamak için iyi bir yoldur. Bir küçük bıçak yardımı ile limon üzerine iki adet yarık açın ve her limonun içine bir bozuk para ve bir ataç yerleştirin. Elektrik,elektronik mağazalarında satılan klipsler ya da birer kablo kullanarak limonları birbirine bağlayın. Bağlantıyı yaparken mutlaka bir bozuk paradan çıkan uç diğer limondaki ataça bağlanmalıdır. Tüm limonları bu şekilde bağlayınız.

Sonuçta ne kadar limon kullanırsanız kullanın bir adet bozuk para bir adette ataç ucu boşta kalacaktır. LED ışığının bacaklarını bükün ve LED’in kısa bacağını ataca diğer bacağınız ise bozuk paraya bağlayınız. LED yanmalıdır.

Nasıl çalışır

Elektrot olarak kullanılan iki farklı metal, elektrolit olan asit olan limon içerisine yerleştirilir. Her iki uç metal olmasına rağmen bir uç elektronları çekerken (toplarken) diğer uç elektron kaybeder. Bu da bir elektrik akımı olmasına sebebiyet verir. Bu şekilde de LED lamba uçarında bir potansiyel fark oluşur yani bir gerilim oluşur.

Eğer işe yaramazsa

Küçük bir voltmetre ya da avometre (Avometreler hem voltaj, hem akım hem de direnç ölçebilen cihazlardır) yardımı ile limonların uçları arasındaki voltajı ölçebilirsiniz. Ayrıca limonları daha fazla yuvarlayarak kırmayı deneyebilirsiniz. Her limondaki kuruşun ve ataçın birbirine değmediğinden emin olun. Şarj, daha büyük ampullere ve daha karmaşık elektroniklere güç vermek için yeterli olmayacaktır çünkü meyvelerden gerçek anlamda çok küçük bir akım üretir.


Leave A Reply