Linç Nedir?

0

Linç nedir? Linç ne demek? Linç ismi nereden kimden gelmektedir? Linç ile ilgili olarak genel bilgilerin var olduğu yazımız.

Halkın, coşkunlukla, eline rastgele geçirdiği şeylerle bir suçluyu, ya da suçlu sandığı bir kimseyi, muhakeme edilmesine fırsat vermeksizin, öldürmesidir. Hukuken legal değildir.

Advertisement

Tarihte, çeşitli toplumlarda, birçok linç olaylarına rastlanmış olmakla beraber, bugün anladığımız anlamdaki linçler, ilk olarak XVIII. yüzyılda, Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmüştür. «Linç» kelimesinin, Amerika Birleşik Devletleri’nin iç savaşı sırasında, kanunsuz bir topluluk kurarak, kanuna karşı gelenleri, hırsızları, İngiliz taraftarlarını ölümle suçlandıran Charles Lynch adlı bir Virginialı çiftçinin adından alınmış olduğu sanılır.

Linç olayları daha çok, hukuki bir devlet düzeni kurulamamış olan geri toplumlarda görülür. Bu bakımdan, tarihte linç hareketlerinin en tipik örneklerine, Beyazlar’ın Amerika’ya yerleşmesi, burada sömürgelerin kurulması sırasında rastlanmıştır.

Linç hareketleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin özellikle güney sınırı yakınlarındaki eyaletlerinde, en çok da Afro-Amerikalılara karşı yapılmıştır. Bu eyaletlerin başlıcaları, Kalifornia, Colorado, Oregon ve Nevada’dır. 20. Yüzyılın sonlarına doğru bile Amerika’da Afro-Amerikalılara karşı girişilen linç hareketlerine rastlanmıştır.

Advertisement


Leave A Reply