Uakari Nedir? Nasıl Bir Hayvandır? Uakari Maymunu Özellikleri

0
Advertisement

Uakari nedir, nasıl bir hayvandır? Uakari maymunun özellikleri, türleri, yaşam alanları, beslenme ve üremesi hakkında bilgi.

Uakari Nedir – Nasıl Bir Hayvandır? Uakari Maymunu Özellikler

Uakari, suya yakın nemli ormanlarda bulunma eğiliminde olan Güney Amerika’nın tropik yağmur ormanlarına özgü küçük bir maymun türüdür. Uakari en çok pembeden koyu kırmızı renkte değişen çıplak yüzü ile tanınır. Kırmızı (Kel) Uakari, Kara Başlı Uakari, Ayres Kara Uakari ve Neblina Uakari olan dört ayrı Uakari türü vardır, hepsi görünüşte çok benzemektedir ancak kürk rengi ve yaşadıkları yer bakımından bir miktar farklılık gösterir.

Uakari Anatomisi ve Görünümü

Uakari, ortalama 45 cm uzunluğa büyüyen ve yaklaşık 3 kg ağırlığındaki küçük ölçekli bir primattır. Uakari’nin kuyruğu vücut büyüklüğüne göre çok kısa ve diğer Güney Amerika maymun türlerine göre özellikle küçüktür. Uakari’nin gövdesini örten kürk, uzun ve kabarıktır ve türe bağlı olarak kırmızıdan kahverengiye, siyaha, beyaza kadar renk değiştirme eğilimindedir. Uakari’nin tüysüz yüzü en belirgin özelliklerindendir ve bazı kişilerde koyu kırmızı renkte olabilir (genellikle pembeden kırmızıya değişse de, bazı türlerde soluk veya hatta siyah olabilir). Elleri ve ayakları, Uakari’nin meyve ve ağaç dallarına tutunmasını sağlayacak şekilde güçlü ve çeviktir.

Uakari Dağılımı ve Habitat

Uakari, yalnızca Amazon Nehri Havzasında, Brezilya ve Peru’da ve güney Kolombiya’nın bazı bölgelerinde nemli, tropik yağmur ormanlarında yaşar. Uakari genellikle akarsular, küçük nehirler ve göller gibi tatlı su kaynaklarını saran ormanlarda bulunur. Kalıcı veya mevsimsel olarak sular altında kalan kısmen su basmış ormanları, büyük nehirleri çevreleyen yağmur ormanlarının bulunduğu bölgeleri tercih ederler.

Uakari Davranışı ve Yaşam Tarzı

Çok sayıdaki diğer maymun türünün aksine, Uakariler kısa kuyruklarını ağaçlardan sarkmak ya da zıplamakta yardım almak için kullanmazlar, ancak yine de dengelerini kuyruklarıyla sağlarlar. Zamanlarının çoğunu gölgelikte geçirirler ve sadece güçlü kollarını ve bacaklarını kullanarak ağaçtan ağaca atlarlar. Uakariler orman ortamında, genellikle 10 ila 30 üye, erkekler, dişiler ve yavruları ile birlikte yaşar. Zamanlarının çoğunu ağaçlarda geçirseler de, yiyecek aramak söz konusu olduğunda, Uakari birliği, yem için daha küçük gruplara ayrılırlar.

Advertisement

Uakarilerin Üremesi ve Yaşam Döngüleri

Uakari, Ekim ayı ile Mayıs ayları arasında üreme eğilimindedir, dişiler çekici bir koku çıkarır. Dişi Uakari tek bir bebek doğurur. İki yılda bir doğum yapabilir. Uakari bebeği doğumda inanılmaz derecede küçük ve hassastır, ilk birkaç ay boyunca annelerine yapışır ve sadece sütüyle beslenirler. Yumuşak meyveler ve tohum baklaları için birlikle beslenmeye başladıklarında ortalama dört aylıkken sütten kesilirler. Uakari vahşi doğada yaklaşık 20 yıl yaşama eğilimindedir, ancak nüfus artış hızları, dişiler üç yaşına gelinceye kadar üremedikleri ve özellikle de altı yaşlarındaki erkekler üremediği için hızlı değildir.

Uakarinin Beslenmesi

Diğer birçok primat gibi, Uakari de hem bitkiler hem de küçük hayvanlarla beslenir. Uakariler genellikle ağaçların meyvelerini, yaprakları ve böcekleri yerler. Baskın olarak meyve bazlı beslenmesinden dolayı, Uakarleri, tohumların ormana yayılması yoluyla doğal ekolojik sisteminde hayati bir rol oynamaktadır.

Uakari Avcıları ve Tehditleri

Orman gölgesinde yüksek yerlerde yaşayan ve bu alanları bazen oldukça büyük gruplar halinde işgal eden Uakari’nin en büyük tehdidi Av Kuşlarıdır. Yılanlar ve daha büyük Maymunlar gibi diğer ağaçta yaşayan türler de özellikle genç Uakarileri avlarlar. Bununla birlikte, insanlar Uakariler için en büyük tehdittir, yerli halk beslenmek için avlarlar.

Uakari İlginç Bilgiler ve Özellikler

Dallara tutunmak için uzun bir kuyruğa sahip olmamasına rağmen, Uakari’nin güçlü arka bacakları şaşırtıcı mesafelere atlayabilmelerini sağlar. Dallar arasında arka ayakları üzerinde zıplayan Uakari, ağaçtan ağaca 20 metreye kadar zıplayabilir. Uakari’nin renkli, çıplak yüzü en belirgin özelliğidir, ancak bu parlak renklenmenin kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hasta bireylerin yüzünün daha solgun hale gelmesi sebebiyle ten rengi aslında hayvan sağlığının bir göstergesidir. Esaret altında tutulan Uakarilerin yüzleri, vahşi doğada olacağından belirgin şekilde daha solgundur.

Uakarinin İnsanlarla İlişkisi

Yakın zamana kadar, Uakari pek çok yerli halk tarafından istikrarlı bir gıda kaynağı olarak görülüyordu ve onlar tarafından öncelikle zehirli oklar kullanılarak avlanıyorlardı. Birçoğu evcil hayvanlar olarak tutulması veya hatta satılması için yerel halk tarafından da yakalandı. Şu anda ormanların kesilerek aalması sebebiyle Uakarilerin yaşam alanları da gittikçe küçülüyor ve tehlikeye giriyor.

Advertisement


Leave A Reply