Lombok Adası Nerededir?

0

Lombok Adası nerededir? Lombok Adası’nın coğrafi konumu, özellikleri, ekonomisi, nereye bağlıdır, Lombok hakkında bilgi.

lombok-adasiLombok Adası; Endonezya takımadalarından Cava’nın doğu ucunda Bali ile Sumbava arasında adadır. Yüzölçümü 4.729 km2, merkezi Mataram’dır.

Advertisement

Kabaca yuvarlak biçimdeki adanın kuzey bölümü, genç volkanik kayalardan oluşur. Kuzey dağ sıraları ise güneydekilerden daha yüksektir: Rindjani Yanardağı (3.726 m). İki yükseklik arasında uzanan orta bölümdeki vadi, verimli topraklarla kaplıdır. Küçük ırmaklar hem düzensiz, hem de ulaşım için uygun değildir. Girintili çıkıntılı doğu-batı kıyılarında korunaklı limanlar vardır. Adada, kışları yağışlı muson iklimi egemendir. Yıl boyunca sıcaklık 24-29°C arasında değişir. 30 km genişliğinde, Asya Kıta Sahanlığı’nın en uç noktasıdır. Malaya halkından Müslüman Sasaklar, başlıca nüfusu oluşturur. Bali dili konuşurlar. Güçlü bir Budist etkisinin izlerini taşıyan Hindu Bali azınlığı, batı yöresinde yaşar. Az sayıda Çinli vardır. Başlıca ekonomik etkinlik tarımdır (sulu pirinç, tütün ve kahve). Küçük el sanatları; altın, gümüş ve metal işçiliği bugün de sürdürülür. Batı kıyısındaki Ampenam başlıca limandır. 19. yüzyılda Hollanda egemenliğine girene kadar, Makassar ve Bali sultanlarınca yönetildi. Bağımsızlık sonrasında Endonezya topraklarına katıldı.


Leave A Reply