Loran Nedir?

0

Loran nedir? Loran ne demek? Denizcilikte kullanılan bir alet olan Loran ile ilgili olarak kısaca bilginin yer aldığı yazımız.

Loran

Advertisement

Denizcilikte kullanılan bir navigasyon aletlerden biridir. Gemilerin uzaklardan yön bulmasına yarar. II. Dünya Savaşı sırasında icat edilmiştir.

Loran, gündüzleri 1.200, geceleri ise 2.400 km. uzaklara kadar etkilidir. Lorandan hem gemiler, hem uçaklar faydalanabilir. Radarın aksine, gemilerde, uçaklarda verici loran bulunmaz, yalnız özel bir telsiz alıcısı bulunur. Loran istasyonları karada kurulur. İstasyonlar çift çift çalışırlar. Birlikte çalışan iki istasyonun arasında 300-600 km. kadar bir uzaklık bulunur. Bunlar birbiriyle çok hassas bir şekilde ayarlı radyo dalgaları yayarlar. Bu dalgalar gemilerden alınır.

Gemidekiler radyo frekansından dalgayı yayan istasyonun hangisi olduğunu anlarlar. Gemideki alıcı cihaz iki istasyondan gelen dalgaların birbirinden ne kadar farklı olarak geldiğini saniyenin binde birine varacak kadar ince bir şekilde ölçer. İstasyonların hangileri olduğu, dalgalarının varışı arasındaki fark bilindikten sonra, bir Loran haritasına bakarak, geminin yeri kesin olarak anlaşılır.

Advertisement


Leave A Reply