Lori Hayvanı Hakkında Bilgi

2
Advertisement

Lori nasıl bir hayvandır? Lori hayvanının özellikleri, yaşam koşulları, beslenmesi hakkında bilgi.

lori-hayvaniLori; (Lat. Loris). Memeli hayvanlardan Maymunlar takımının, Lorigiller familyasına giren maki cinsidir. Hindistan, Malaysiya ve Filipinleri içine alan geniş bölgede ormanlarda yaşayan ve meyveyle beslenen bu cinse ait türler geceleri beslenen, küçük boylu, gövdeleri yün gibi yumuşak kıllarla kaplı hayvanlardır. Başlıca türlerinden olan ince lori Sri Lanka ve Hindistan’ da yaşar. Kuyruksuz, iri yuvarlak kafalı ve çok iri gözlüdür. Bu gözler karanlıkta parlar ve kendisine çarpan bir ışığı yansıtabilir. Tıknaz ya da ağır lori ince loriye benzer. Güney Asya, Cava, Sumatra ve Borneo’da yaşar. Her bakımdan ince loriye benzer ancak ondan daha kısa boylu ve ağır hareketlidir. Sarı potto ya da anguantiba Batı Afrika ormanlarında yaşar. En belirgin özelliği başaşağı uzun süre durabilmesi ve ellerinin ilk iki parmağının çok küçük olmasıdır. Bu nedenle ellerini bir çift kıskaç gibi kullanır. Bir başka tür potto. Afrika’nın tropikal ormanlarında yaşar. Boyu 30-40 cm, kuyruğu 5-10 cm uzunluğundadır. Boyun bölgesi omurlarında bulunan kemiksiz çıkıntılar en belirgin özelliğidir. Saldırıya uğradığında yusyuvarlak olan potto sırtını düşmanına döner ve boynundaki çıkıntıları kendini savunmak için kullanır.

Lorigiller, (Lat. Lorisidae). Memeli hayvanlar sınıfının, Maymunlar takımından Makimsiler alt takımına giren familyadır. 20-30 cm boyunda tombul, tıknaz yapılı, kısa kuyruklu ya da kuyruksuz hayvanlardır. Önce arka bacakları eşit uzunluktadır. Ağaçlarda yaşarlar. Ancak daldan dala sıçramazlar. Elleriyle sırayla daha ileriden tutunarak ağaç üzerinde ilerlerler. Baş ve gözleri oldukça iridir. Başlarını kolları altında gizleyerek uyurlar. Bu’ durumda, tüylü bir topa benzerler. Gececi hayvanlardır. Afrika ve Asya’nın tropik ormanlarda yaşarlar. En bilinen türleri ince lori, ağır lori, sarı potto, pottodur.


2 yorum

  1. Teşekkürler bütün hayvanlar çok şirin ve çok güzel özellikle şirin ve yavru halleri hayvanları sevmeyen insanı da sevemez

Leave A Reply