Louis Braille Kimdir? Hayatı, Braille Alfabesinin Bulunması, Hakkında Bilgi

0

Louis Braille kimdir ve neyi bulmuştur? Louis Braille hayatı, biyografisi, buluşları, Braille alfabesinin bulunuşu, özellikleri hakkında bilgi.

Louis Braille

Louis Braille

Louis Braille; Fransız mucididir (Coupvray Seine-et-Marne 1809- Paris 1852).

Küçük yaşta kör olduğu için 1819’da Körler Enstitüsü’ne girdi. Aynı okulda öğretmen olunca, öğrencilerin dersleri kolaylıkla izlemelerini sağlayacak olan kabarık noktalar yöntemini (Braille Alfabesi) geliştirdi. Müzikte notalara da uyguladığı bu yöntem, günümüzde de körlerin eğitiminde kullanılır.

Braille Alfabesi

Körlerin parmak uçlarıyla hissederek okuma yazmayı öğrenmesine yardımcı olan, kabartma noktalardan yapılmış sistem. Louis Braille ve Foucault’nun geliştirdiği bu sistem, harfleri ve noktalamaları gösteren kabartma işaretlerden oluşur. Kabartma noktaların üçü düşey, üçü yatay olarak bir araya getirilmiştir. Sistem matematik, müzik ve stenografiyede uygulandı. Kabartma-yazıyı yazmak için üstünde küçük oluklar bulunan metal bir levha, kâğıt geçirilen bir çerçeve ve üstünde Braile Alfabesi’nin harfleriyle aynı boyutta iki üç sıra delik bulunan bir cetvel kullanılır. Braille Alfabesi yazı makinelerine de uygulandı. Dünyada tüm ülkeler Braille Alfabesi’nden yararlanır.

Braille Alfabesi

Braille Alfabesi

Görme engelliler için Braille olarak bilinen yazı sistemi, 1824’te Fransız öğrenci Louis Braille tarafından icat edildi. O sırada 15 yaşındaydı ve Fransa Kraliyet Kör Gençlik Enstitüsü’ne gidiyordu. Okulun içinde harflerin geçtiği bir dizi kitap vardı ama bunları hem yapmak hem de okumak zordu. Yükseltilmiş noktaların kullanıldığı bir askeri kodu duyduktan sonra, Fransız normal ve aksanlı harfleri temsil eden daha basit bir sistem yarattı. İlk olarak 1829’da müzik notaları da dahil olmak üzere sisteminin bir tanımını yayınladı.

Görme engelliler için Braille yazı sistemi hızla popüler oldu. Kör Gençlik Enstitüsü’nde profesör oldu ve yazı sistemi üzerinde çalışmaya devam etti. Louis Braille 1837’de bir güncelleme yayınladı. Harfleri temsil etmek için yükseltilmiş noktaların kullanıldığı Braille sistemi diğer birçok dile uyarlandı ve tüm dünyada kullanılıyor.

Louis Braille, 1809’da Fransa, Paris yakınlarında doğdu. Üç yaşındayken babasının atölyesinde oynarken gözü yaralandı. Göz enfekte oldu ve diğer göze sıçradı. O zamanlar yaraların bir sonucu olarak kötü enfeksiyonlar yaygındı.

Braille, 1820’lerde Charles Barbier tarafından geliştirilen bir kod sistemi olan “gece yazısından” esinlenmiştir. Askerlerin talimatları ışıksız okuyabilmeleri için tasarlanmıştır. Yine de sistem karmaşıktı. Tek bir karakteri temsil etmek için on iki nokta gerekiyordu.

Bilgisayarlar için yenilenebilir Braille ekranları ilk olarak 1975’te piyasaya sürüldü. Bu aygıtlar, Braille harfleri oluşturmak için yükselen ve alçalan yuvarlak pimlere sahip düz bir yüzeye sahiptir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply