Mihrimah Sultan Camii Hikayesi (Mimar Sinan ile Mihrimah Sultan’ın Aşkı)

13

Mihrimah Sultan’ın adını taşıyan camiler ve hikayeleri. Mimar Sinan ile Mihrimah Sultan’ın aşkı, Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a yaptığı Camilerin özellikleri.

İstanbul’da Mihrimah Sultan’ın adını taşıyan iki cami vardır. Her ikisi de Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından yaptırılmıştır.

Üsküdar Mihrimah Camisi(İskele Camisi):

Üsküdar Mihrimah Cami

Üsküdar Mihrimah Cami

Üsküdar iskelesinin karşısındadır. 1547’de Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Caminin kubbesi üç yandan yarım kubbe üstüne oturtulmuştur. Mimar Sinan bu tekniği ilk defa Mihrimah Cami’sinde denemiştir. Avlunun ortasında güzel bir şadırvan vardır. Caminin işlemeli mermer mimberi de güzelliği ile tanınmıştır.

Edirnekapı Mihrimah Camisi

Edirnekapı Mihrimah Sultan Cami

Edirnekapı Mihrimah Sultan Cami

Edirnekapı Camisi diye de anılır. Şehrin en yüksek yerlerinden birinde bulunan bu cami 1562-1565 yıllarında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Kubbe yüksekliği 37 metre olan bu cami Mimar Sinan’ın sanatında bir merhale (basamak) sayılır.

Mimar Sinan

Mimar Sinan

Mihrimah Sultan Camisi ve Mimar Sinan’ın Hikayesi

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi onunla evlenmek ister. Mihrimah, yani Mihrü Mah, Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır. Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir.

Koca Sinan evlidir, ellisindedir ve de Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır! Gerçi sevdiğine kavuşamamıştır ama, aşkını, olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

Üsküdar’a, Saray’ın isteğiyle elbet, 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir. Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadının” dış çizgilerini verir.

Derken, ilk kez padişah fermanı olmaksızın, Edirnekapı’da, pek kimselerin uğramadığı ıssız ama İstanbul’un en yüksek tepelerinden birine, ikinci bir eser yapmaya koyulur Mihrimah Sultan’a. Cami küçücüktür.

Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzelliğini aydınlatır. İçerdeki sarkıtlar ve minare kenarlarındaki işlemeler Mihrimah Sultan’ın topuklarını döven saçlarını anımsatır insana.

İşte, aşka adanmış iki eser.

Şimdi, gidin Edirnekapı ve Üsküdar’daki camileri aynı anda görebileceğiniz bi yer seçin ve 21 Mart’ta, yani geceyle gündüzün eşit olduğu günde seyreyleyin. Unutmadan, 21 Mart Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür. Göreceğiniz manzaraysa şudur;

Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin ardından ay doğar!


13 yorum

  1. 18 yasında kendi isteyi ile devsirilip osmanlı sarayına (payitaht) gelen Sinan Karaboğdan savası sırasında kanuni’nin yanında gördüğü Mihrimah Sultan’a aşık olur. Bu öyle bri aşk ki prut savası sırasında aylarca tüm mimarların bir araya gelerek yapamadığı köprüyü bir dülger olarak Sinan tam 13 günde yapar..
    Sinan payitahtın her yerine yaptığı hanlar, hamamlar ve camilere aşkını yansıtır. Özellikle de Edirnekapı ve Üsküdarda ki Mihrimah Sultan camiileri ile..
    Üzücü bir ask hikayesi.. ama diğer taraftan da .. 50 yasında birinin 15 yasındaki bir cocuğa askı nasıl bişi.. O dönemde yaşamadığımdan anlayamayabilirim.. 🙁

  2. öyle bir aşkı Koca Sinan’nı aşkı geçilmez, aşılmaz olan nehri; tüm mimarların aylarca uğraştığı ama bir türlü yapamadığı köprüyü 13 gün gibi kısa bir sürede yapacak kadar büyük bir aşk…. Sırf sevdiği, ipek kaftanlı, sırma saçlı, ay yüzlü Mihrimah’a kendini göstermek ve onun sıkıldığı o Prut nehrinden köprüyle payitathta gitmesini sağlamak. Koca Sinan’ın dediği gibi “aşk insana neler yaptırır. Hele bir aşık olmaya gör”……..

Leave A Reply