Louis Leakey Kimdir? Hayatı, Çalışmaları, İnsanlığın Ataları Üzerine Yaptığı Araştırmalar

0
Advertisement

Louis Leakey kimdir ve ne yapmıştır? İnsanlığın ataları üzerine araştırmalar yapan ünlü paleoantropolog Louis Leakey hayatı ve çalışmaları.

Louis Leakey

Louis Leakey, eşi Mary ile birlikte, insanlığın ilk ataları hakkında dünya bilgisine büyük katkıda bulunan ünlü bir paleoantropologdu.

Paleoantropolog Louis Leakey, eşi Mary Leakey ile birlikte fosil aramak için Olduvai Gorge’da bir kazı alanı kurdu. Ekip, H. habilis ve H. erectus dahil olmak üzere, insan evrimi ile bağlantılı milyonlarca yıllık hominidlerin benzeri görülmemiş keşiflerini yaptı. Primatoloji alanında da çalışan hevesli bir öğretim görevlisi ve yazar olan Leakey, 1 Ekim 1972’de öldü.

Louis Leakey

Kaynak : wikipedia.org

İlk yıllar

Louis Seymour Bazett Leakey, 7 Ağustos 1903’te Kenya’nın Kabete şehrinde doğdu ve Kikuyu halkı arasında İngiliz misyoner ebeveynler tarafından büyütüldü. 1921’de Cambridge Üniversitesi’ndeki St. John’s College’da antropoloji ve arkeoloji eğitimi almak için İngiltere’ye gitti ve sonunda Afrika tarihöncesi alanında doktorasını kazandı. Charles Darwin’in insanlığın Afrika’dan geldiğine dair inancına sıkı sıkıya bağlı kaldı ve türlerin kökenlerinin Asya veya Avrupa’dan geldiğine dair geleneksel inançlara meydan okudu.

Mary Leakey ile Birleşmesi

Leakey, 1920’lerin ortalarında Doğu arkeolojik keşiflerine katılmak için doğduğu kıtaya döndü ve daha sonra hominid keşifleriyle ilgili çalışmalarını yayınladı. Leakey ilk seyahatini 1931’de günümüz Tanzanya’sında bulunan Olduvai Gorge’a yaptı. Alan sonunda onun ünlü olduğu bir yer haline gelecekti.

Leakey, 1937’de Mary Nicol ile evlendi. İkisi, Leakey’in 1934 tarihli Adem’in Ataları kitabı üzerinde birlikte çalışmıştı ve Nicol bunun için arkeolojik bir örnek verdi. Leakey, iki çocuğu olduğu ilk karısından boşanarak zamanının geleneklerine bir kez daha meydan okudu. Louis ve Mary Kenya’ya taşındılar ve üç çocukları olacaktı.

Advertisement

Profesyonel bir çift olarak Mary, kendini tutması ve bulgularının kalitesi ve doğruluğu konusunda titiz olmasıyla tanınırdı; Louis daha çok bir şovmen ve öğretim görevlisiydi, fikirlerin açık sözlülüğü ve meşruiyeti konusunda eleştiriyle karşı karşıya kalırken kavramları daha büyük topluluklara iletmek konusunda rahattı.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra Louis, Nairobi’deki Coryndon Anıt Müzesi’nin küratörü oldu ve tarih öncesi araştırma ve sorgulamaya odaklanan diğer kuruluşlarla çalıştı. 1948’de Rusinga Adası’nda Mary Leakey, 18 milyon yıl önce var olan maymunların ve insanların atası olan Proconsul africanus’un fosil kalıntılarını keşfetti.

Olduvai Gorge’daki Başlıca Buluntular

Leakeyler, Olduvai’de eski aletler ve hayvan fosilleri ortaya çıkaran önceki kazı çalışmalarını yaptıktan sonra 1959’da bölgede büyük kazılara başladılar. O yıl, Louis’in grip olduğu bir dönemde, Mary, Zinjanthropus bosei adlı ve yaklaşık 2 milyon yaşında olduğu tahmin edilen bir insan fosili keşfetti.

Sonra 1960’da oğulları Jonathan ve Leakey ekibi, insanlığın şimdiye kadar keşfedilen en eski atası olan Homo habilis’in bir başka büyük fosil bulgusunu yaptılar. Aynı zamanda bölgede bir Homo erectus kafatası keşfeden Louis Leakey, daha sonra H. habilis ve Z. bosei’nin ayrı, birlikte var olan hominid soylarını temsil ettiğini teorileştirdi, bu iddia akranlarından ilk şüphecilikle karşılandı. (Sonraki bulgular Leakey’nin iddiasını destekleyecektir.)

Olduvai keşifleri, insanlığın kökenlerini büyük ölçüde aydınlatan bir sansasyondu. Leakey, oğlu Richard ve Mary’nin çalışmalarına devam etmesiyle Afrika’daki kazılardan uzaklaştı ve Jane Goodall ve Dian Fossey‘e akıl hocalığı yaparak bağış toplama, ders verme ve primatolojiye odaklandı.

Mirası ve Ölümü

Mary ve Louis Leakey’nin evliliklerinin sonraki yıllarında profesyonel ve kişisel gerilimlerle daha da kötüleşen gergin bir ilişkileri olduğu biliniyor. Bununla birlikte, Leakey ailesi, Richard, karısı Meave ve kızları Louise ile birlikte, paleoantropoloji ve vahşi yaşamı koruma alanlarında çalışan doğa bilimlerine büyük katkıda bulunmaya devam etti.

Advertisement

Louis, 1 Ekim 1972’de Londra, İngiltere’de öldü. Yaşamı boyunca aralarında The Stone Age Cultures of Kenya Colony (1931), White African: An Early Autobiography (1937), Mau Mau and the Kikuyu (1952) ve Unveiling Man’s Origins (1969), Vanne M. Goodall bulunan kitapları yayımlandı.


Leave A Reply