Louis Sachar Kimdir? Çukurlar Kitabının Yazarının Hayatı ve Kitapları Eserleri

0
Advertisement

Louis Sachar kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Çukurlar kitabının yazarı Louis Sachar’ın hayatı, kitapları, biyografisi hakkında bilgi.

Louis Sachar

Louis Sachar

Louis Sachar (20 Mart 1954 doğumlu) Amerikalı genç erişkin gizem-komedi yazarıdır. En çok Wayside School serisi ve Holes (çukurlar) romanıyla tanınır.

Çukurlar 1998 ABD Gençlik Edebiyatı Ulusal Kitap Ödülü’nü ve 1999 yılındaki “çocuklar için Amerikan edebiyatına en seçkin katkısı” için 1999 Newbery Madalyasını kazandı. 2013 yılında School Library Journal tarafından yayınlanan bir ankette tüm çocuk romanları arasında altıncı sırada yer aldı.

Tustin lisesinden mezun olduktan sonra Sachar, Berkeley’deki California Üniversitesi’ne geçmeden önce Antioch College’a bir dönem devam etti ve bu süre zarfında ilkokulda 3 üniversite kredisi karşılığında yardım etmeye başladı. Louis bu konuda şöyle demiştir:

Düşündüm ve oldukça iyi bir anlaşma olduğuna karar verdim. Kolej kredisi, ödev yok, dönem ödevi yok, sınav yok, tek yapmam gereken Hillside İlköğretim Okulu’nda ikinci / üçüncü sınıfta yardım etmekti. Bir sınıfa yardım etmenin yanı sıra, Öğle vakti Süpervizörü ya da çocuklar tarafından bilindiği şekliyle “Louis the Yard Öğretmeni” oldum. En sevdiğim üniversite dersi ve hayatımı değiştiren bir deneyim oldu.

Advertisement

Louis Sachar

Sachar 1976 yılında İktisat bölümünden UC Berkeley’den mezun oldu ve doğaüstü unsurları olan bir ilkokulda geçen bir çocuk kitabı olan, Sideways Stories From Wayside School üzerinde çalışmaya başladı. Her ne kadar kitabın öğrencileri Hillside’deki çocuklardan sonra isimlendirilmiş olsa da ve “Louis the Yard Öğretmeni” adında muhtemelen otobiyografik bir karakter olmasına rağmen, Sachar, kişisel deneyimlerinin çok azının kitapta yer aldığını söylüyor.

Yazarlık Kariyeri

Sachar, kitabı dokuz ay boyunca geceleri yazdı ve gün boyunca Connecticut kazak deposunda çalıştı. Depodan kovulduktan sonra Sachar, hukuk okuluna gitmeye karar verdi. Bu süre zarfında Sideways Stories From Wayside School yayın için kabul edildi. Kitap 1978’de yayınlandı; yaygın olarak dağıtılmamasına ve çok iyi satılmamasına rağmen Sachar, genç okuyucular arasında bir hayran kitlesi biriktirmeye başladı. Sachar 1980 yılında California Üniversitesi Hastings Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve çocuk kitapları yazmaya devam ederken yarı zamanlı yasal çalışmalar yaptı. 1989’da kitapları Sachar’ın tam zamanlı yazmaya başlayabileceği kadar iyi satıyordu.

Louis Sachar

Sachar 1985 yılında bir ilkokul danışmanı olan Carla Askew ile evlendi. Teksas, Austin’de yaşıyorlar ve 19 Ocak 1987 doğumlu bir kızları, Sherre var. Kitaplarında hem karısından hem de kızından bahsetti. Eşi Carla, Kızların Banyosunda Bir Oğlan (1988), ve Stanley’in Çukur’daki avukatı için ilham kaynağı oldu.

Çocukların yıllar içinde değiştiğini düşünüp düşünmediği sorulduğunda, Sachar şöyle söylemiştir: “Aslında 1976’dan beri yazıyorum ve ilk kitabım hala basılı ve çok iyi gidiyor.”

Advertisement

18 Nisan 2003’te, dünya çapında 71.4 milyon dolar kazanan Holes (Çukurlar) uyarlaması Walt Disney filmi piyasaya sürüldü. Sachar, filmin senaryosunu kendisi yazdı. 19 Kasım 2005’te Wayside School dizisi özel olarak uyarlandı, iki yıl sonra iki sezon TV programı oldu.


Leave A Reply