Ludwig Christoph Heinrich Hölty Kimdir?

0
Advertisement

Ludwig Christoph Heinrich Hölty kimdir, ne yapmıştır? Ludwig Christoph Heinrich Hölty hayatı, biyografisi ve şiirleri hakkında bilgi.

Ludwig Christoph Heinrich Hölty

Ludwig Christoph Heinrich Hölty; (d. 21 Aralık 1748, Mariensee – ö. 1 Eylül 1776, Mariensee, Hannover), Alman şairdir. Göttinger Hain topluluğunun en yetenekli lirik şairi sayılır.

1769’da ilahiyat okumak için gittiği Göttingen’de şair John Martin Miller, Johann Heinrich Voss, Heinrich Boie, Christian ve Friedrich Leopold Stolberg’le yakın arkadaşlık kurdu. Onlarla birlikte Göttinger Hain (Göttingen Korusu) adında bir şairler birliği kurdu. Geçimini sağlamak için özel öğretmenlik ve çevirmenlikle uğraşırken, bir yandan da belirli olaylar üzerine şiirler yazmayı sürdürdü. Çok değişik biçimler denediği şiirleri topluluğun yayın organı Göttinger Musenalmanach’ta yayımlandı. Thomas Gray’in “An Elegy Written in a Country Church Yard” (Bir Köy Mezarlığında Yazılmış Ağıt) şiirinden etkilenerek yazdığı Elegie auf einen Dorfkirchhof (1771; Bir Köy Mezarlığı Üzerine Ağıt) ve Elegie auf einen Stadtkirchhof (1771; Bir Kent Mezarlığı Üzerine Ağıt) adlı şiirlerinde, kent ve köy yaşamını karşılaştırarak, eleji türüne toplumsal eleştiri öğesini kattı. Çok sevdiği Volkslied (halk şarkısı) türü şiirlerinde köylülere yakın olma, doğanın tadını çıkarma, basit ve doğal bir yaşam özlemi gibi duyguları büyük bir ustalıkla dile getirdi.

Lirik şiirlerine hüzünlü bir hava ve içten bir dinsel inanç egemen olan Hölty, kendisini etkileyen bütün üslupları özgün bir biçimde kullanabilmesiyle tanınır. Klopstock’un dolaşık ağırbaşlılığına düşmeden onun ciddiyetini almış, yaşadığı çağın aşın coşkularına kapılmadan sevecenlik ve duygusallığını paylaşmış, Anakreon’u izleyen şairlerin yüzeyselliğine düşmeden onların aşk ve dostluğa övgülerindeki uçarılığı yansıtmıştır.

Advertisement

Leave A Reply