Lumiere Kardeşler Neyi Buldu?

0
Advertisement

Lumiere Kardeşler kimdir? Lumiere Kardeşler’in isimleri, hayat hikayeleri, icatları, sinema alanındaki buluşları hakkında bilgi.

Auguste ve Louis Lumière

Kaynak : wikipedia.org

Lumiere Kardeşler;
  • Louis Lumiere ( 1864-1948),
  • Auguste Lumiere (1862- 1954)

Sinema makinesini, renkli fotoğrafı bulan iki kardeştir. Besançon (Fransa)da doğdular. Bir sanayicinin çocuklarıydılar. Louis de kimyager ve sanayiciydi. Sinema makinesini yapmak onun, renkli fotoğraf üzerindeki araştırmalar ise Auguste’ün işi oldu. Lyon şehrinde fabrikaları vardı. Kimya sanayi, fotoğraf malzemesi gibi işlerle uğraşıyorlardı. Louis Lumiere, çağının ilk fotoğrafçılarındandı. Sinema makinesini yaptıktan sonra, 1895′ te birkaç düzine film çekti, bunları Paris’te Grand Cafe salonunda gösterdi. Büyük ilgi uyandırdı. İlk filmi, kendi fabrikasının reklamı denebilecek bir eserdi: “Fabrikadan Dağılış” adındaki bu film fotoğraf sanayiyle ilgili bir konferanstan sonra halka gösterilmişti. “Trenin İstasyona Varışı” adındaki film gösterilirken trenin perdede kendilerine doğru geldiğini, bütün perdeyi kapladığını gören seyirciler, ezileceklermiş korkusuna kapılıp çığlık çığlığa yerlerinden fırlamışlardı.

Louis Lumiere, gene 1895’te, Neuville-sur-Saone’a gemiden inen Fotoğrafçılar Kongresi üyelerini filme çekerek ilk aktüalite filmini çevirmiş oldu. Neuville belediye başkanının astronom Janssen’le yaptığı konuşmanın filmi gösterilirken de belediye başkanı Lagrange, perdenin arkasına gizlenerek, kendi sözlerini yüksek sesle tekrarladı. Böylece ilk sesli filim denemesi yapılmış oldu.


Leave A Reply