M. C. Escher Kimdir? Matematiği Sanatla Birleştiren Sanatçının Hayatı Eserleri

0
Advertisement

M.C. Escher (Maurits Cornelis Escher) kimdir ve ne yapmıştır? İlginç çalışmalarıyla tanınan illüstratörün hayatı, çalışmaları ve sanata katkıları.

M. C. Escher (Maurits Cornelis Escher)

M.C. Escher, yenilikçi çalışmaları yankılanan kalıpları, algıyı, mekanı ve dönüşümü araştıran 20. yüzyıl Hollandalı bir illüstratördü.

M. C. Escher

Özet

17 Haziran 1898’de Leeuwarden, Hollanda’da doğdu. İllüstratör M.C. Escher, yön ve mekanla belirgin şekilde oynayan bir baskı ve gravür stili geliştirdi. İspanya’daki Mağribi tasarımlarından etkilenen “Gündüz ve Gece” gibi eserler, gerçeküstü bir tuval üzerinde birbirine geçen formları ve dönüşümü içeriyordu. Daha sonra hem sanatsal hem de matematik / bilim toplulukları tarafından benimsenen Escher, 27 Mart 1972’de öldü.

Hayatı

Maurits Cornelis Escher, 17 Haziran 1898’de Leeuwarden, Hollanda’da Sarah ve George Escher’in oğlu olarak dünyaya geldi. Beş erkek kardeşin en küçüğü olan Escher, çocukluktan itibaren farklı mekansal kalıpları görselleştirme yeteneğine sahipti.

M. C. Escher

Advertisement

1919’da Mimarlık ve Dekoratif sanatlar okumak için Haarlem’e gitti. Ancak mimarlığın tutkusu olmadığını anlayınca Dekoratif ve Grafik sanatlar okumaya başladı. Gravürlerle çalışma konusunda çok tutkuluydu. Orada Escher, akıl hocası Samuel Jessurun de Mesquita’nın tavsiyesi altında grafik sanatları almaya karar verdi.

Benzersiz Perspektifler

Escher, 1920’lerin başında Akdeniz’e seyahat etti ve İspanya, Granada’daki Moor tarafından tasarlanan Elhamra Sarayı’nın harikalarından derinden etkilendi. 1923’te Jetta Umiker ile tanıştı; Ertesi yıl evlendiler ve üç çocuk sahibi oldular.

Ailesiyle Roma’da bir ev kuran Escher, şaşırtıcı bir şekilde perspektif, yönelim ve gölgeyle oynayarak, doğal manzaraları ve mimariyi yakalayan gravürler ve baskılar üzerinde çalıştı. Ayrıca karısının 1925 tarihli bir görüntüsü ve 1935’teki “Hand With Reflecting Sphere” (Yansıtan Küre ve El) gibi birkaç otoportresi de dahil olmak üzere daha insan odaklı çalışmalar yarattı.

Ünlü Matematik Odaklı Sanat

İtalya’da faşizmin yükselişiyle, Eschers 1935’te İsviçre’ye taşındı, ancak kısa süre sonra İspanya’ya bir deniz yolculuğuna çıktılar, Elhamra Sarayı’na döndüler ve Cordoba’daki La Mezquita’yı (Kurtuba Camii) ziyaret ettiler. Escher, yapıların karmaşık tasarımlarından ilham aldı ve çalışmalarını, genellikle örtüşen, birbirine geçmiş görüntülerin başka bir şeye dönüştüğü mozaikleme ve tekrar eden desenler üzerine odakladı.

Escher merdivenleri

Escher merdivenleri

Eschers 1937’de Belçika’ya taşınmıştı, ancak Nazi güçlerinin işgali ile 1941’de Hollanda’ya gittiler. “Yukarı ve Aşağı” (1947), “Elleri Çizmek” (1948), “Yerçekimi” (1952), “Görelilik” (1953), “Baskı Galerisi” (1956) ve “Yükselen ve Azalan” (1960) gibi göz alıcı hayaller kurgu çalışmaları yaratmaya devam etti. Escher, nihayetinde sergilerle övülen uluslararası bir sanatçı olmanın yanı sıra, matematikçiler ve bilim adamları tarafından benimsenmiştir. Eschers geometri, mantık, uzay ve sonsuzluk etrafında kavramları somutlaştırmış veya araştırmıştır.

Ölüm ve Mirası

M.C. Escher, 27 Mart 1972’de Hollanda’nın Laren kentinde öldü ve geride 2.000’den fazla parçadan oluşan bir miras kaldı. Çalışmaları sergilenmeye devam etti ve akademisyenler sanatının matematiksel sonuçlarını 21. yüzyıla kadar keşfetmeye devam ettiler. Yayınlanmış retrospektifler arasında M.C. Escher: Grafik Çalışması ve M.C.’nin Sihirli Aynası Escher vardır.

Advertisement


Leave A Reply