Macaristan Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Macaristan – Macaristan ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Macaristan bayrağıMACARİSTAN

Yüzölçümü: 93.032 km2.
Başkenti: Budapeşte.
Dil: Macarca.
Din: Hristiyan (% 65 Katolik, % 30 Protestan)
Para birimi: 1 forint =100 filler.
Başlıca kentleri: Miskalc, Debrecen, Szeged, Peçs, Györ, Nyireghyaza, Szekesfehervar, Kecskenmet.

Orta Avrupa’da devlettir. Eski Macaristan Krallığı topraklarının 1/3’ünü kaplayan, Doğu Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Macaristan; kuzeyden Slovakya, doğudan Romanya ve Ukrayna, güneyden Hırvatistan, batıdan Avusturya ve Slovenya ile çevrilidir. Denize kıyısı yoktur.

Yüzey Şekilleri; Macaristan, belirgin 4 doğal bölgeye ayrılır: Nagy Alföld (Büyük Ova), Kuzey Yaylaları, Dunantul (Tuna Ötesi Topraklar) ve Kis Alföld (Küçük Ova). Ülkenin yarısından çoğunu kaplayan Nagy Alföld, Macaristan’ın kuzeyinden güneyine doğru akan Tuna Irmağı’nın doğusunda uzanır. Tisa Irmağı’nın suladığı bu ova, ülkenin başlıca tarım alanıdır. Ünlü pusztanın (çorak ve otlak alan) küçük bir parçası, doğallığını korumaktaysa da, geriye kalan bölümü tarıma elverişlidir. Nagy Alföld’ün kuzeyinde kuzey Yaylaları Bölgesi, önemli bir endüstri alanıdır. Kuzeydoğuda Slovakya sınırındaki yaylalar, 800 m yüksekliğe ulaşır. Dunantul, Tuna Irmağı’nın batısındaki alanların tümünü kaplar ve kuzeybatıda Kis Alföld’ün dışmda, genellikle inişli çıkışlı tepelerle alçak dağlan içerir. Tarım alam olan bu bölgede, maden yatakları bulunur. Avrupa’nın en büyük göllerinden biri olan Balaton Gölü, bölgenin orta kesimindedir. Kis Alföld’ün, batıda Avusturya Alpleri sınırındaki tepelerin etekleri dışında kalan kesimleri, genellikle düzlük ve alçaktır. Bu bölge, tarım açısından da önemlidir.

Advertisement

İklimi; Macaristan’ın büyük bölümünde yazlar uzun ve sıcak, kışlar sert ve soğuk geçer. Yaz mevsiminde sürekli esen kuru rüzgârlar, ürünlere büyük zarar verir. Sıcaklık, ocakta -4°C, temmuzda 24°C arasında değişir. Yağış tutarı, ovalarda 500-600 mm yüksek tepelerde 600-800 mm’dir.

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Ormanların, yüzlerce yıldır sürekli tarım alanlarına dönüştürülmesi sonucu, bitki örtüsü zayıf düşmüştür. Bununla birlikte, yer yer kayın ağaçlarına rastlanır. Dunantul’da ve öteki bölgelerde meşe toplulukları görülür. Yabandomuzu, geyik, çakal, sincap, toy kuşu, karaleylek, sukuşları gibi memeli kuş türleri, günümüzde koruma altına alınmıştır. Yaban hayvanları planlı bir biçimde korunur.

Ekonomisi;

Tarım. Tarım büyük ölçüde makineleşmiştir. 6.5 milyon hektar tarım alanının 4.7 milyonunu etkili alanlar, 1.2 milyonunu otlak ve çayırlar, 250 bin hektarını bağlar oluşturur. Buğday, mısır, şekerpancarı, arpa, ayçiçeği, patates, çavdar, yulaf, sebze meyve temel tarım ürünleridir.

Advertisement

Hayvancılık. At, domuz ve koyun yetiştiriciliğinin yanı sıra, kümes hayvancılığı, arıcılık, tatlısu balıkçılığı ileri düzeydedir. Yıllık sığır eti üretimi 1.3 milyon ton, domuz eti üretimi 900 tonu bulur. Yün, süt, yumurta, öteki başlıca hayvansal ürünlerdir.

Endüstri. Başta demir-çelik, metalürji, çimento olmak üzere; yapay gübre kimyasal ürünler pamuklu, yünlü, ipekli ve sentetik dokuma, ayakkabı, önemli endüstri dallarıdır. Yıllık elektrik enerjisi üretiminin % 49’u nükleer santrallardan sağlanır.

Doğal Kaynaklar. Verdes Dağları’nda boksit (3.1 milyon ton); Zela yakınlarında petrol ve doğal gaz; Pecs yöresinde maden kömürü; Darag’ta linyit, başlıca doğal kaynaklardır. 1.7 milyon hektar alan kaplayan ormanlardan yılda 8.3 milyon m3 ürün alınır.

Advertisement

Leave A Reply