Madame Butterfly Operası Konusu Karakterler Özeti, Giacomo Puccini

0
Advertisement

Madame Butterfly Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Madame Butterfly Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

MADAME BUTTERFLY

Üç perdelik operadır.

Metin: Luigi İllica ve Giuseppe Giacosa.
Bestecisi: Giacomo Puccini
İlk oynanış: 1904 Milano.
Türkiye’de ilk oynanış: 1941 Ankara.

Başlıca kişiler:

Koro (Tenor), Pinkerton (Tenor), Suzuki (Mezzosoprano), Sharpless (Bariton), Madame Butterfly «Cio Cio San» (Soprano), Bonzo (Bas), Prens Yamadori (Bariton), Kate Pinkerton (Mezzosoprano).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 19. yüzyıl sonlarında Japonya’da Nagazaki limanı.

Advertisement

Konusu:

Amerikalı deniz teğmeni Pinkerton, Nagazaki’de tanıdığı küçük, güzel Japon kızı Cio- Cio San’la Japon törelerine göre evlenecektir. Evlenme kılavuzu Goro ona yeni evini gösterir, hizmetçi Suzuki’yi tanıtırken Amerikan konsolosu Sharpless de gelir. Uzaktan Cio Cio San ve arkadaşlarının sesleri yansır, gelin yaklaşmaktadır. Nikâh töreni biterken kızın amcası Buda rahibi Bonzo görünür. Yeğenini bir gün önce misyona girerken görmüşlerdir, demek bu evlenmeyi yeni kocasının dinini kabul edecek kadar ciddiye almaktadır. Zavallı Cio Cio San’ı lanetler. Bu davranışa arkadaşlarının da katılması kızı üzmüştür, ağlamaktadır.

Pinkerton karısını kolları arasına alır, onu avutarak evlerine doğru götürür.

Aradan üç yıl geçer. Pinkerton gitmiş, Cio Cio San ondan bir daha haber alamamıştır, kaldı ki bu arada bir de çocuğu olmuştur. Gözü hep limanda, kocasını beklemektedir. Sharpless gelir, teğmenden aldığı bir mektubu okumak ister. Teğmen evlenmiştir, onu bildirecektir, fakat kadının içtenliği karşısında vazgeçer. Goro ise teğmenin artık dönmeyeceğini umduğundan Cio Cio San’a koca olarak Yomodori adlı bir Prensi bulmuş, alıp getirmiştir. Cio Cio San evlidir, kocasını beklemektedir. Limana bir savaş gemisi girer, Pinkerton’un gemisidir bu. Cio Cio San hizmetçisi Suzuki ile evi çiçeklerle süsler. Sabah olmuş, kimse gelmemiştir.

Bahçede Sharpless, Pinkerton ve yabancı bir kadın, Pinkerton’un karısı görünürler. Cio Cio San uyumaktadır. Suzuki’ye çocuğu almaya geldiklerini söylerler. Konuşmaları duyan zavallı Cio Cio San yabancı kadını görür, kadın geliş nedenini açıklar. Çocuğu yarım saat sonra alabileceklerdir. Odada yalnız kalınca paravana ardına geçer, çocuğun gözlerini bağlayıp eline bir Amerikan bayrağı verir, hançeri karnına saplayarak ölür. Dışarıdan Pinkerton’un «Butterfly» diye bağırışı duyulur, teğmen konsolosla koşarak girer, ikisi de dehşetle oldukları yerde kalırlar. Pinkerton bitkin bir halde dizleri üzerine çöker, konsolos çocuğu kucaklayıp öperken perde iner.

Operanın konusu J. L. Long’un «Madame Butterfly» adlı romanı üzerine David Belasco’nun yağdığı oyundan alınmış, oyunu Londra’da gören besteci etkisinde kalarak bestelemeye karar vermiştir. Puccini’nin çalışmaları bazı engellerle kesilmiş, ilk temsil bestecinin karşıtı olan kişilerin düzeni nedeniyle başarısızlığa uğramıştır. Fakat «Butterfly» Brescia’da tekrar sahneye konduktan sonra tüm Avrupa ülkelerine hızla yayılmış, Puccini bu operanın en güzel sayfaları olduğuna daima inanmıştır.

En ünlü bölümler:

«Viene la sera» (Pinkerton – Cio Cio San), «Un bel di vedremo» (Cio Cio San), «Scuoti quella fronda di ciliego» (Cio Cio San-Suzuki), «Addio fiorito asil» (Pinkerton).

Advertisement


Leave A Reply