Magellan Kimdir?

0
Advertisement

Ünlü Portekiz’li denizci Ferdinand Magellan hayatı, seyahatlaeri ve keşifleri ile ilgili olarak bilgilerin yer aldığı sayfamız. Magellan (Macellan) kimdir?

magellan

Ferdinand Magellan (1480 – 27 Nisan 1521, Mactan Adası, Filipinler)

Dünyanın çevresini dolaşan deniz yolunu bulması ile adı tarihe geçmiş ünlü bir Portekizli denizcidir. Endonezya’ya batıdan gidebilmek amacı ile çıktığı keşif yolculuğunda, Güney Amerika’nın güney ucunda, kendi adını taşıyan boğazı bulmuştur.

Magellan, Portekiz’in Sabrosa şehrinde doğdu. Asilzade bir ailedendi. Küçük bir çocukken, saray hizmetlerinde bulunmak üzere, kralın yanına verilmişti. 25 yaşına gelince donanmada görevlendirildi. Fas’ta Araplarla yaptığı bir çarpışma da yaralandı, hayatının sonuna kadar sakat kaldı.

Magellan, Portekiz donanmasında bîr denizci olarak çalıştığı zamanlarda, coğrafya bilimine karşı büyük bir ilgi duyuyordu, çünkü o devirde, dünya üzerinde insanların tanıdıkları coğrafya ufku çeşitli yolculuklarla yeni keşiflerle birdenbire genişlemişti. Magellan, Portekiz’den kalkıp batıya doğru gidilecek olursa, doğu ülkelerine varılabileceğini düşündü, bu konuda bir yolculuk tasarladı.

Advertisement

Kraldan yardım istedi. Tecrübeli bir denizci olduğu halde, o çağlardaki deniz yolculuklarının güçlüklerini, tehlikelerini, eldeki imkânların yetersizliğini hesaba katmıyordu. Magellan’ın isteğini bu yönden ele alan Portekiz K» ralı, ona izin vermedi Buna karşılık İspanya o sıralarda, Amerika yolculuğundan dönmüş olan Kristof Kolomb’un anlattığı keşif hikâyelerinin heyecanı içinde bulunuyordu. Bunun üzerine, Magellan, Portekiz donanmasındaki görevinden çekilerek İspanya’ya gitti, tasarısını İspanya Kralı’na anlattı. O sırada İspanya Kralı olan V. Karl, Magellan’a beş küçük gemiden meydana gelen bir filo verdi. 20 eylül 1519’da bu gemiler, içlerinde tecrübeli denizciler gibi gönüllüler de bulunan 270 kişiyle, Sanlucar limanından Magellan’ın komutasında, denize açıldı.

Kafile yola çıkar çıkmaz, kötü bir hava, açlık gibi tehlikelerle karşılaştıysa da, aralık ayının başında sağ-salim Rio de Janeiro körfezine vardılar. Magellan birkaç hafta burada kalarak, batıdaki okyanusa geçebileceği bir geçit aradı. Rastladığı bütün nehir ağızlarından, bir geçit bulurum diye, içeri giriyor, bunların nehir olduğunu anlayınca geri dönmek zorunda kalıyordu.

Artık Güney Yarımküresi’nin kışı yaklaşmıştı. Magellan’ın adamları açlık, tehlike korku su ile yeni bir yolculuğu göze alamıyordu, kaptanlarına karşı ayaklandılar. Magellan soğukkanlılıkla bu ayaklanmayı bastırdı Adamlarına: «Aç kalıp direklerdeki meşinleri de kemirsek yolumuza devam edeceğiz» dedi

Böylece, Magellan’ın gemileri, Amerika kıtasının güneyine doğru yol almaya başladı. 1520 ekim ayında gemiler geniş bir boğaza girdiler. Magellan’ın küçük gemileri, bu girintili çıkıntılı esrarengiz boğazda 22 gün ilerledi, en sonunda batıdaki okyanusa ulaştılar. Burada suların Atlas Okyanusu’ndan daha sakin olduğunu gören Magellan, bulduğu yeni okyanusa, «sakin» anlamına gelen «Pasifik» adını verdi

Gemiler, Pasifik Okyanusu’nda (Büyük Okyanus’ta) 98 gün yol aldılar. Yolculuk gittikçe güçleşiyordu. Gemilerde yiyecek kalmamış, tayfaların çoğu hastalanmıştı. En sonunda kara göründü. Burası, anlaşıldığına göre, bugünkü Mariana Adaları’ydı. Magellan hemen karaya çıkarak hasta adamlarının iyileştirilmesini, yiyecek elde edilmesini sağladı. Buradan ayrıldıktan sonra batıya doğru yoluna devam etti, birkaç gün sonra Filipin Adaları’na vardı. Burada adadan adaya dolaşıyor, yerlilerle iyi geçinmeye çalışıyordu.

1521 yılının 27 nisanında, bir kabile başkanına yardım etmek için onun düşmanları ile savaşırken öldürüldü.

Advertisement

Magellan’ın adamlarından, gemilerinden geriye kalanlar yolculuklarına devam ettiler,

1522 eylülünde İspanya’ya döndüler. 270 kişilik kafileden ancak 31 kişi geri gelebilmişti; yalnız, Magellan’ın hayali gerçekleşmiş, dünyada uzun bir deniz yolu açılmıştı.


Leave A Reply