Makine Konstrüksiyon Nedir? Hakkında Bilgi

0

Makine Konstrüksiyon ne demek?Makine Konstrüksiyonda bulunması gereken özellikler, aşamaları, dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi.

MAKİNE KONSTRÜKSİYON

Advertisement

Konstrüksiyon; Herhangi bir teknik sistemin ödevinin kesin olarak belirtilmesi, uygulanacak fiziksel prensiplerin saptanması, bu prensipleri sağlayan elemanların seçimi, bunların montaj ve parça resimlerinin hazırlanmasına kadar geçen bütün faaliyetleri kapsar.

Konstrüksiyon iki alt başlığı vardır: Tasarım ve şekillendirme

Tasarım; Ödevin kesin olarak belirtilmesi ve uygulanacak fiziksel prensiplerin saptanması, yeni teorik modelin kurulması faaliyetidir.
Şekillendirme; Fiziksel prensibe göre elemanların seçimi, bunların boyutlandırılması, montaj ve parça resimlerinin hazırlanması, yeni teorik modelin gerçekleştirilmesini sağlayan faaliyettir.

Konstrüktörde Bulunması Gereken Özellikler;

Advertisement

Yaratıcılık, çok geniş düşünebilme yeteneği, değişiklik yapabilme kuvveti, öğrenebilme yeteneği, iletişim yeteneği, takım çalışmasına yatkınlık, ürkek korkak düşünceleri olmayan cesur

Konstrüksiyonda Dikkat edilmesi Gerekenler;

Gereğinden fazla malzeme, işçilik, işlem ve enerjiden kaçınmak
Mukavemet kriteri; kuvvet akışı çizgilerinin ani değişimlerinden kaçınılmalıdır. Yeterli dayanıklılığa sahip olmalı
Basit, kolay, güvenilir, belirlilik
Belirlilik; tasarımda farklı fonksiyon belirlenmiş olmalıdır. İmalat sonrasında ortaya çıkan malzeme özellikleri ana malzeme özelliklerinden çok farklı olmamalıdır. Örneğin kaynak kaynak hataları en az olmalıdır ki fark az olsun. Örneğin dakikadaki devir sayısı, ömrü, enerji tüketimi belirlenmiş olmalıdır. Uygun imalat yöntemi seçilmelidir. Aynı zamanda imalata uygunluğuna da önem verilmelidir.


Leave A Reply