Manastır Nedir?

0
Advertisement

Başta Hıristiyanlık olmak üzere Uzakdoğu dinlerinde de yer alan Manastırlar hakkında genel ve kısa bilgilerin yer aldığı yazımız

Manastır
MANASTIR, Yunanca monasteron (ortaklaşa yaşanılan ev) deyiminden türetilmiş bu sözcük, bazı dinlerde dünyadan el etek çekmiş erkek ve kadınların kendilerini Tanrı’ya adadıkları ve ortaklaşa oturdukları yer anlamına gelir.

Kadın ve erkek manastırları ayrıdır. İlk manastırlar doğuda yapılmaya başlandı. Önceleri dağınık yaşayan keşişler, bu yüzyıldan sonra manastırlarda toplanmaya başladılar. Günlerini ibadet ve çalışmakla geçiren bu insanlar, yeteneklerine göre ortak yaşama katkıda bulunurlar. Kapalı düzenleri içinde kendilerine özgü bir yönetimleri vardır. Manastırlarda yaşayan rahip ve rahibeler evlenmezler ve cinsel ilişkide bulunmazlar.

Hıristiyanlıktaki manastırlar 4. yüzyıldan sonra batıda da yayılmaya başladı. Günümüzdeki bazı manastırlar eğitim amacıyla kullanılmaktadır. Hıristiyanlığın yanı sıra Budizm, Brahmanizm, gibi Uzakdoğu dinlerinde de manastırlar vardır.

Advertisement

Leave A Reply