Mardiros Mınakyan Kimdir?

0

Ünlü melodram aktörü Osmanlı döneminin tanınan aktörlerinden Mardiros Mınakyan hayatı ve yaptıkları ile ilgili bilgi.

Mardiros Mınakyan

Advertisement

Mardiros Mınakyan (1830 – 1920) Geçen yüzyılın ünlü melodram aktörü, Osmanlı Dram Kumpanyasının kurucusudur. İstanbul’da doğdu. Çok gençken Hasköy Tiyatrosu’nda Ermenice oyunlar oynayan bir amatör topluluğuna katılmıştı. 1862’de, bir Ermeni ilkokulunda öğretmenken, Beyoğlu’ndaki Hoca Naum Mınakyan Tiyatrosu’nda Ermenice oyunlar vermeye hazırlanan gençlere katıldı.

«Aristodem» piyesinde, Aristodem’in kızı rolünde ilk defa sahneye çıktı. Bir daha da sahneden ayrılmadı. Gedikpaşa Tiyatrosu’n da düzgün bir kumpanya kurulacağını haber alınca oraya geçti. Yalnızz oyuncu olarak çalışmıyor, rejisör yardımcılığı da yapıyordu daha sonra oyun sahneye koymaya da başladı. Sonradan, kendi başına bir kumpanya kurdu, yıllarca Türkçe oyunlar verdi.

Mardiros Mınakyan, 1908’de, İkinci Meşrutiyet’ten sonra, bir yandan eski bir aktör olarak çalışırken, bir yandan da Donanma Cemiyeti Tiyatrosu’nda öğretmenlik etti. 1912’de, sahne hayatının ellinci yılını doldurduğu için büyük bir jübile yapıldı; bizde ilk jübile budur. Andre Antoine, Darülbedâyi’nin kuruluşu için elemeler yaparken aktör Fehim Bey’le birlikte Mardiros Mınakyan’ı da bu ilk konservatuvara öğretmen olarak aldı. Ünlü aktör 1916’da sahne hayatından çekildi.

Mınakyan Tiyatrosu, Türk tiyatrosunda bir okul işi görmüştür. Söyleyişte hoş olmayan bir üslûp, tiyatroyu tulûata götüren bir melodram tarzı yaratmış olmakla birlikte, birçok sanatçının sahneye atılmasına da yol açmıştır.

Advertisement


Leave A Reply