Riboflavin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Riboflavin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Riboflavinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Riboflavin neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Riboflavin

Riboflavin

Kullanımları

Riboflavin (B2 vitamini), diyetlerinden yeterli miktarda vitamin almayan insanlarda düşük B2 vitamini seviyelerini düzenlemek veya tedavi etmek için kullanılır. Normal bir diyet yiyen çoğu insanın ekstra B2 vitaminine ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, bazı durumlar (mide / bağırsak problemleri, uzun süreli enfeksiyon, karaciğer hastalığı, alkolizm, kanser gibi) düşük B2 vitamini seviyelerine neden olabilir. B2 vitamini vücutta önemli bir rol oynar. Cildinizi, gözlerinizi, sinirlerinizi ve kırmızı kan hücrelerinizi sağlıklı tutmak gerekir.

Riboflavin nasıl kullanılır?

Bu vitamin ağızdan alınır. Bu vitamini almadan önce ürün paketindeki tüm talimatları okuyun ve uygulayın. Herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza danışın. Doktorunuz bu vitamini reçete ettiyse, talimatlara göre alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. En fazla fayda sağlamak için bu vitamini düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse veya ciddi bir tıbbi sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Advertisement

Yan etkiler

Bu vitamin idrarınızın parlak sarıya dönmesine neden olabilir. Bu etki zararsızdır ve vitamin durdurulduğunda kaybolacaktır.

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu vitamine çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Riboflavin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu vitamini kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Advertisement

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu vitamini kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza söyleyin. Riboflavin, önerilen dozlarda belirtildiği gibi kullanıldığında hamilelik sırasında alınması güvenlidir.

Riboflavin anne sütüne geçer ve önerilen dozlarda belirtildiği şekilde kullanıldığında emzirme sırasında güvenli olduğu düşünülmektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu vitamin, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olarak belirli laboratuvar testlerine müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu vitamini kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply