Marsilya Nerededir? Marsilya Tarihi

0
Advertisement

Marsilya hangi ülkededir? Marsilya şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Fransa Marsilya hakkında bilgi.

marsilyaMarsilya;Fransa’nın güneydoğusunda liman kenti, Provence-Cote d’Azur Bölgesi’nin ve Bouchesdu Rhöne Yönetim Birimi’nin merkezidir. Lion Körfezi’nin kuzeydoğu kıyısında, Nice’in 158 km batı-kuzey batısında yer alır. Fransa’nın ikinci büyük kenti, en büyük limanı, dünyanın 7. büyük limanı, önemli bir endüstri (kimya, gemi yapımı, petrol arıtma, besin, cam, çimento, yapı gereçleri, sabun, balık konservesi, vb), ticaret, başpiskoposluk, askeri üs (kara, deniz) merkezidir.

Tarih. Fransa’nın en eski kenti olan Marsilya, İÖ 600’da Foçalı Yunan tüccarları tarafından kuruldu. İÖ 3. yüzyıl sonlarında Kartaca ile boy ölçüeşecek kadar güçlendi. 480’de bir Roma kolonisi durumuna geldi. Sırasıyla Vizigot, Ostrogot ve Frank egemenliklerine girdi. 7.-8. yüzyıllara kadar Merovenj ve Karolenj hanedanları tarafından yönetildi. 1252’de Charles d’Anjou’nun eline geçti, 1481’de Fransa Krallığı topraklarına katıldı. Fransız Devrimi’nde etkin rol oynadı. 19. yüzyılda Cezayir’in Fransız egemenliğine girişi, Süveyş Kanalı’nın deniz ulaşımına açılmasıyla Akdeniz’in en önemli limanlarından biri konumuna geldi, liman genişletildi. İkinci Dünya Savaşı’nda, Kasım 1942-Ağustos 1944 arasında Alman işgali altında kaldı.

Tarihsel Eserler. Katedral (1893), Belediye Binası (17. yüzyıl), St. Ferreol Kilisesi (15. yüzyıl), Roma-Bizans üslubu Nötre Dame de la Garde Bazilikası, St. Jearı Kalesi (17. yüzyıl), St. Nicholas Kalesi (17. yüzyıl), vb. zengin tarihsel eserler vardır.

]]>

Advertisement

Leave A Reply