Maşukiye ve Alabalık Vadisi Gezi Rehberi, Nasıl Gidilir? Ne Yenir?

0

Kartepe eteklerinde yer alan Maşukiye Köyü, son yıllarda tertemiz doğası, alabalık lokantaları ve eşsiz Sapanca Gölü manzarasıyla hem piknikçilerin, hem de kalburüstü yazlıkçıların en gözde mekânlarından biri haline geldi.

İnsana her mevsim ayrı güzellikler yaşatan Maşukiye Köyü, İstanbul’a bir buçuk saatlik bir mesafede, Kocaeli il sınırları içinde yer alıyor. Köy sakinleri “buraya gelen âşık olur” dediği için, köy Aşıklar Köyü olarak da biliniyor. Eşine az rastlanır doğal güzellikleri nedeniyle İstanbullu doğacıların uzun süredir bildiği ve sıkça ziyaret ettiği Maşukiye, son dönemde artık piknikçilerden ve yazlıkçılardan da büyük rağbet görüyor. Piknikçiler, hangi mevsimde olursa olsun hafta sonları köyün çok yakınındaki Alabalık Vadisi’ndeki kır lokantalarını tıka basa doldurmaya, kalburüstü yazlıkçılar da köyün Sapanca Gölü’ne bakan yamaçlarına yazlık lüks evler inşa etmeye başladılar.

Maşukiye

Maşukiye Köyü, Alabalık Vadisi, şelalesi, ıhlamur ağaçları, gürül gürül akan deresi ve tertemiz havasıyla İstanbul, İzmit veya Adapazarı’nda oturanlar için adeta bir nefes borusu…

Alabalık Vadisi

Köyün en popüler yeri hiç şüphesiz ki Alabalık Vadisi. Vadi, ortasından akan dere boyunca sıralanmış kır lokantalarıyla yaz kış demeden tüm yıl boyunca doğa ve balıkseverlere evsahipliği yapıyor. Lokantalar, misafirlerini yazın ağaçların altındaki ya da derenin üzerindeki setlere inşa edilmiş masalarda ağırlarken, kışın kapalı bölümlerinde şömine başında hizmet veriyorlar. Lokantaların en önemli ve tabii bu arada vadiye de ismini veren spesiyali alabalık. Buralarda sunulan alabalıklar, hemen vadinin içinde bulunan alabalık havuzlarından alındığı için her dem taze. Bizim tavsiyemiz, lokantada taptaze mevsim salatasıyla başlayacak ziyafetinizi, kiremitte alabalıkla sürdürüp, mis gibi kaynak suyuyla demlenmiş ve semaverle ikram edilen çayı içerek noktalamanız. Bu arada toprak testi içindeki Kartepe suyu ve yörede yaşayanların Çerkez kökenli olması nedeniyle meze olarak ikram edilen Çerkez peyniri, yemek ziyafetinize keyif katacak ayrıntılar…

Birçok kişinin en favori tatlısu balığı olan alabalık; fırında, tavada, güveçte nasıl yerseniz yiyin oldukça lezzetli oluyor. Çünkü alabalık pulsuz, az kılçıklı ve bol etli bir balık; ayrıca balığın karın boşluğunun küçük olması da ona ayrı bir lezzet katıyor. Alabalık Vadisi’nden eve götürmek için de canlı canlı alabalık satın almanız mümkün. Alabalık, ayrıca temizlenirken ve pişirilirken hiç koku yapmadığı için de çok tercih ediliyor.

Bu arada, Maşukiye’den dönerken, hiç olmazsa bir bidon kaynak suyunu evinize götürmeyi unutmamanızı öneririz.

Alabalık Vadisi’nde yemekten sonra yürüyüş yapabileceğiniz keyifli parkurlar da mevcut. Kır lokantalarının bittiği yerdeki toprak yol sizi şelâleye götürüyor. Bu kısa yürüyüş parkurunda çocuklarınızla da rahatlıkla yürüyebilir, onların da doğanın keyfini çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Yol boyunca ıhlamur ağaçlarından ıhlamur toplamanız da mümkün. Daha zorlu bir yürüyüş parkuru arıyorsanız, şelâleden yukarıya doğru suyun toplandığı yerlere doğru da yürüyebilirsiniz.

Maşukiye’nin bir başka güzel tarafı da deniz seviyesinde 1600 metre yükseklikteki Kartepe ’si. Kartepe (eski adıyla Keltepe) uzun zamandan beri İstanbullu doğa yürüyüşçüleri ve kampçılar tarafından bilinen ve sıkça tercih edilen bir yer. Kartepe’nin Sapanca’ya bakan yamaçları son on yıldır yazlık evlerle dolmaya başladı. Maşukiye’ye 17 kilometre uzakta yer alan Kartepe’ye yakından bir kış sporları merkezi yapılması da düşünülüyor.

Nasıl Gidilir?

Maşukiye’ye özel arabanızla gidecekseniz eski E-5 yolunu ya da TEM otobanını kullanabilirsiniz; bizim tavsiyemiz tabii ki TEM. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonra TEM’den Ankara yoluna giriyorsunuz. Ortalama bir saatlik yolculuktan sonra İzmit’e varıyor, ancak şehre girmeden Adapazarı istikametine devam ediyorsunuz. Adapazarı’na yaklaşırken, “Sapanca Gölü Çıkışı” tabelasından sonra otobandan ayrılıyorsunuz. Gişelerden sonra yol ikiye ayrılıyor; siz, soldakine sapıp yolunuza yaklaşık dört kilometre daha devam ediyorsunuz. Maşukiye’ye vardıktan sonra Kartepe levhasını takip ediyorsunuz. Alabalık Vadisi, Kartepe’ye gelmeden sağ tarafınızda kalıyor.

Maşukiye’ye keyifli bir tren yolculuğuyla da ulaşabilirsiniz. Haydarpaşa’dan Adapazarı’na giden herhangi bir trene binerek, başka hiçbir taşıt kullanmadan Maşukiye’nin merkezine ulaşmanız mümkün.

Tabii İstanbul’a yakın tüm doğa harikası yerler gibi Maşukiye’yi de gezievlerinin organizasyonlarına katılarak ziyaret etmek de mümkün.


Leave A Reply