Fairbanks Nerededir? Fairbanks Hakkında Bilgi

0

Fairbanks Nerededir? Alaska’nın en büyük şehri olan Fairbanks’ın coğrafi konumu, özellikleri, tarihçesi, Fairbanks hakkında bilgi.

Fairbanks - Alaska

Fairbanks – Alaska

Fairbanks Nerededir? Fairbanks Hakkında Bilgi

Alaska’nın en önemli şehirlerinden biridir. Alaska demiryoluyla kara yolunun kuzey ucunda, Tanana nehri kıyısında kurulmuştur. Alaska’nın maden ve ulaşım merkezi sayılır, “Alaska’nın Altın Kalbi” diye anılır. Alaska sınırları içinde en büyük şehir olan Fairbanks’ın nüfusu 36 bine yakındır. Fairbanks, kıtalar arası ve Doğu’ya giden havayolları rotası içine giren önemli bir ulaşım merkezidir. Amerikan hava kuvvetlerine ait iki önemli hava üssü de Fairbanks’ın havacılık bakımından önemini artırır. Halk geçimini madencilikle, yapı işçiliğiyle sağlar.

Fairbanks Haritası:

Fairbanks Tarihçesi

1902’de altın arayıcılarının istilasına uğrayan Fairbanks, daha sonraki yıllarda bir hayli kalabalıklaştı. 1906’da nüfusun, geçici olarak 8000’i bulduğu tahmin ediliyor. Aynı yıl Fairbanks ve civarında çıkarılan altından ele geçen kar 9 milyon doları bulmuştu. Fairbanks’tan Valdez kıyısına giden karayolu 1923’te tamamlandı. İkinci Dünya Savaşı sırasında da Fairbanks kara yoluyla birçok kuzey şehirlerine bağlandı, böylece şehrin stratejik önemi artmış oldu. Amerikan hava üslerinin de şehrin yakınında kurulması üzerine uluslararası havayolları şirketleri Fairbanks’ı rotalarına aldılar.

Şehrin 8 km. kadar batısında kurulan Alaska Universitesi’nde madencilik ve jeofizik bölümlerine özellikle önem verilmektedir.

Aşağıda Fairbanks kırsalında çekilmiş olan bir bahar fotoğrafı yer almaktadır.

Fairbanks - Alaska


Leave A Reply