Meyvelerden Elektrik Nasıl Üretilir? Meyve Pili Yapma Deneyi, Yapılışı

0
Advertisement

Meyvelerden elektrik elde etmek mümkün mü? Meyvelerden nasıl elektrik üretilir, meyve pili yapma deneyi yapmak için gereken bilgiler.

Meyvelerden Elektrik Nasıl Üretilir?

Evinizi aydınlatmanın pratik bir yolu olmasa da, meyveden elektrik üretebilirsiniz. Meyve içindeki asit az miktarda voltaj oluşturmak için elektrotlarla etkileşir. Meyve pili yapmak, okul çağındaki çocuklar için ilginç bir deneydir. Gerekli malzemeleri aldıktan sonra, çeşitli sonuçları görmek için farklı meyvelerle de deneyebilirsiniz.

limon

Kaynak: pixabay.com

Meyve Pilleri Nasıl Çalışır?

Meyvelerin içindeki kimyasal maddeler, özellikle asidik turunçgiller, enerjiye dönüştürülebilir. Meyve ile çalışan bir pilin yapısı gerçek bir akünün benzerini taklit eder. İki farklı metal – genellikle bir çinko ve bir bakır – meyvenin içine sokulur ve pozitif ve negatif kutupları oluşturur. Bir tel, kutuplar arasında bir iletken görevi görür ve az miktarda bir voltaj (genellikle tek bir meyveden bir voltun 1/2 ila 3/4’ü kadar) elde etmek için kullanılabilir. Kullanılan meyvelerin türüne ve sayısına bağlı olarak meyve pilimiz, küçük bir LED ampulü yakabilir veya hatta küçük bir motoru çalıştırabilir.

Meyve Pili Malzemeleri

Meyve pili deneyiniz için malzemeleri toplarken, bunun bir test olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çocukları karar verme sürecine dahil edin. Pozitif ve negatif kutuplar için iki tür metale ihtiyacınız olacak. Çinko ve bakır elektrotları satın alabilirsiniz, ancak galvanizli vida ve bir parça bakır tel gibi diğer ev eşyalarını da deneyebilirsiniz.

Ayrıca iletken görevi görmesi için bir tele ihtiyacınız olacak ve telin pozitif ve negatif kutuplara bağlanması için klipsler gerekecektir. Sonuçlarınızı ölçmek için, iletkene bağlanmak için küçük bir LED lamba kullanın ve üretilen voltajı ölçmek için voltmetre kullanın.

Deneyin yapılışı

Elde bulunan çeşitli meyvelere, pozitif ve negatif kutuplar olan metalleri sokun ve iletkeni bağlamayın. En fazla elektriğin hangi meyvenin ürettiğini gözlemleyin (bu, volt metrenin işe yarayacağı yerdir). Deneyde kullanabileceğiniz meyveler limon, portakal, elma, patates, domates olabilir.

Advertisement

Leave A Reply