Almanya’nın denize kıyısı var mı? Denize Kıyısı Olan Şehirleri ve Denizleri

0
Advertisement

Avrupa’nın en büyük ve güçlü ülkelerinden Almanya’nın denize kıyısı var mıdır? Almanya’nın liman kenti hangisidir.

Hamburg Limanı Avrupa'nın en büyük 2. limanıdır. - Almanya

Hamburg Limanı Avrupa’nın en büyük 2. limanıdır. – Almanya

Almanya’nın denize kıyısı var mı?

Almanya’nın denizi kıyısı bulunmaktadır. Hem de iki farklı denize kıyısı bulunmaktadır.

  1. Kuzey Denizi
  2. Baltık Denizi

Almanya coğrafi açıdan bir Orta Avrupa ülkesidir. Almanya’nın kuzeyinde Danimarka, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi yer alırken (bu kısımdan denize ulaşmaktadır), Almanya’nın doğusunda Çek Cumhuriyeti ile Polonya; güney sınırında İsviçre ve Avusturya yer alırken batısında ise dört ülke Lüksemburg, Fransa, Hollanda ve Belçika yer almaktadır. Almanya’nın toplam yüzölçümü 357.021 km²’dir. Ayrıca Almanya Avrupa Birliğinin nüfus yönünden en kalabalık ve göçmen sayısı bakımından da üçüncü büyük ülkesidir.

Almanya’nın kıyısı bulundna denizlerde Kuzey Denizi Almanya’nın Kuzey – Kuzeybatı yönünde bulunurken, kuzeydoğu tarafından da Baltık Denizine sınırı bulunmaktadır. Ayrıca Hamburg limanı Avrupa’nın büyüklük bakımından ikinci büyük limanı olup oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca Hamburg başkent olmayan Avrupa kentleri arasında en kalabalık kentler içerisinde yer almaktadır.

Almanya, Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biridir. Kuzeyden – Kuzey Denizi ve Baltık Denizi;  güneyden ise Alpler’in yüksek dağlarına kadar uzanır.  En yüksek nokta, Avusturya sınırındaki Zugspitze, 2,962 metre (9,718 ft).

Almanya’nın kuzey kısmı çok düşük ve düz (en alçak nokta: Neuendorf-Sachsenbande −3.54 m veya −11.6 ft). Ortada, büyük ormanlarla kaplı düşük dağ sıraları vardır. Bunlar ve Alpler arasında, buzul çağında buzullar döneminde yaratılan başka ovalarda yer almaktadır. Almanya ayrıca, Ren (Almanya’nın batı sınırının bir bölümünü oluşturan Oder Nehri doğu sınırında iken), Tuna ve Elbe gibi Avrupa’nın en uzun nehirlerini de içermektedir.

Advertisement

Leave A Reply