Şeker Düşmesi Belirtileri, Yapılması Gerekenler, Şeker Düşmesi İlk Yardım

0
Advertisement

Şeker düşmesi neden meydana gelir? Ani şeker düşmesi durumunda neler olur, belirtileri nelerdi, yapılması gereken nelerdir, ilk yardım hakkında bilgi.

Şeker Düşmesi Belirtileri ve Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Arka resim kaynak: pixabay.com

Şeker Düşmesi

Vücudun kandaki şeker oranını ayarlayışında bir aksaklık olduğu zaman ortaya çıkan rahatsızlığa şeker hastalığı denilir. İki türü vardır: Yüksek şeker ve ani şeker düşmesi..

Yüksek şeker yavaş yavaş oluştuğundan hastaya ani bir ilk yardımı gerektirecek bir durum pek olmaz. Şeker hastası zaten doktor denetiminde bulunduğundan şeker yükselmesine karşı doktor gerekli önlemleri alacaktır.

Ani şeker düşmesi ise, birdenbire oluştuğu için, hastanın bayılmasına ve hatta önlem alınmazsa ölümüne yol açabilir. Bir şeker hastası yanlışlıkla fazla insülin alırsa, çok az yiyecek yerse ya da hareketleriyle çok şeker yakarsa, kandaki şeker yoğunluğu düşer. Düşük kan şekeri hemen beyni etkiler. Bu durum uzarsa hastada baygınlık yapar, hatta olası bir ölüme bile sürükleyebilir. Bir şeker hastası ne kadar uzun süre insülin almışsa, ilk uyarı belirtileri o kadar az belirgin olur.

diabet

Kaynak: pixabay.com

Ani şeker düşmesinin belirtileri şunlardır:
 • – Şeker hastası baygınlık, baş dönmesi ve baş hafifliği hissedebilir, şeker düzeyinin düştüğünü anlayabilir.
 • – Hasta şaşkın, uyumsuz olabilir, sarhoş ve saldırgan görünüm verebilir.
 • – Çok terleme sonucu deri solgunlaşır.
 • – Nabız hızlanır.
 • – Solunum hafifler ve soluğu kokusuzlaşır.
 • – Kollar ve bacaklar titremeye başlar.
 • – Hastanın uyarıya yanıt verme yeteneği hızla düşer.

Hastanın olabildiğince kısa zamanda şeker/insülin dengesinin kurulması sağlanmalıdır. Hasta kendindeyse hemen kesme şeker, şekerli içecekler, çikolata verilmelidir. .

diabet

Kaynak: pixabay.com

Hasta baygınsa hemen iyileştirme durumunda, yarı yan, bir ayağı ve kolu kıvrık yatırın. Hasta kısa zamanda hastaneye kaldırılmalıdır.

Advertisement

Şeker hastalarının yiyeceklerden aldıkları şekeri insülin iğneleri ya da haplarıyla dengeleyerek, kan şekeri seviyelerini dikkatle kontrol altında tutmaları gerekir. Çocuklar da dahil, çoğu şeker hastası günde iki-üç kez kendi tedavilerini kendileri yapar. Uygun tip yiyecekleri uygun miktarlarda yerler. Sonuç olarak birçoğu sürekli olarak deri altı iğnelerini, insülin ampullerini ya da diğer ilaçlarını yanlarında taşırlar.

Hipoglisemi (Kan Şekeri Düşüklüğü) Nedir? Nedenleri Belirtileri ve Riskleri


Yorum yapılmamış

 1. Ayse duzkiz on

  BEN PROF.DR AYSE DUZKIZ:kan şekerinin düşme nedenleri şunlardır;1-kan şekeri genelde yemek yemeyenlerde çok görülür bu durumda az az sık sık yiyin

  2-stres vb olaylar örnegin oglunuz yada kızınız bir şey istiyor mesela telefon tablet laptop vb teknolojik alet istiyo ve sizde ısrarla almıyorsunuz bu durumda 1 hafta içinde alırsanız çocugunuzun kan şekeri asla düşmez.

  3-o an titreme bayılma uyuşma vb olaylar görülünce hafif glukoz iceren h2 degeri olan şeker yalayın (küp şeker olabilir)

  4-mide bulantısı olur ama kusmassınız ve bu durumda ayaklarınızı yukarı kaldırın ve olumsuz düşünceleri aklınızdan çikarin.

  5- şeker düsmesi kötü şeylere yol açar bayilma vb şeyler gibi ve dikkat çocugunuz 1 şey isterse 1 hafta icinde alın(ŞİMDİ SİZ ICINIZDEN BU COCUK YINE BIRSEY ISTER DERSENIZ DEMEYIN ÇUNKU COCOGUNUZ UZULUR ASABILESIR ÖFKELENIR 1 KEZ ALIN BİRDAHA ALMAYIN VE ZATEN BASKA BİR ŞEY İSTEMEZ LÜTFEN BUNLARI UYGULAYIN…

  6-KURUYEMIS YIYIN.

 2. Ben kübra gozay

  Cok tesekkur ederim ayse hanim cocuguma istedigini aldim duzeldi ve cok caba gosteriyo neden anlamadım telefon istiyodu aldım 1 aydır saglikli allaha sukur

Leave A Reply