Doğal Güzellikleri İle Ünlü Ada Ülkesi Mauritus’un Tarihçesi

0
Advertisement

Bir ada ülkesi olan ve doğal güzellikleri ile dünyaca ünlü Mauritus ülkesinin tarihçesi hakkında kısa bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Mauritus

17. yüzyılda, adaya Mauritus adını veren Hollandalılar, buraya yerleşmek isteyen ilk topluluktur. 1715-1810 arasında adayı sömürgeleştiren Fransızlar ise sürekli yerleşen ilk gruptur. 1810’da ada, İngilizlerin eline geçti, bir süre de Fransızlar yönetti. 1883′ te kölelik kaldırılınca Mauritus’a çok sayıda Hintli geldi. 1936’da İşçi Partisi’nin kurulmasıyla, ülkede bir değişim süreci başladı. 1947 Anayasası ile okur-yazar olduğunu kanıtlayan yetişkinlere oy hakkı verildi. 1950’lerde ve 1960’larda Seewoosagur Romgoolam, ada 1968’de bağımsızlığını kazandığında Mauritus’un ilk başkanı oldu.

Haziran 1983’te yapılan genel seçimlerde, Sosyal Demokrat Parti, Sosyalist Parti, Marksist Militan Hareket partilerinin oluşturdukları ortak cephe, Ramgoolam’ın İşçi Partisi karşısında ezici bir çoğunluk sağlayarak meclisteki 70 sandalyenin 62’sini kazandı. Sosyalist Parti Başkanı Anerood Jagnauth, koalisyon hükümetinin başkanı oldu. Bu hükümet, Ağustos 1987 erken seçimlerinde de başarısını yineleyerek iktidarını sürdürdü. Eylül 1991’deki seçimleri de iktidarı oluşturan partiler kazandı. Anerood Jagnauth başbakanlığını sürdürdü. Aralık 1996’daki genel seçimleri bu kez muhalefetteki Moritus işçi Partisi kazandı ve parti lideri Navin Ramgoolam başbakan oldu.


Leave A Reply