Maviret İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Maviret ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Maviret yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Maviret neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Maviret
Maviret

Kullanımları

Bu ilaç glecaprevir ve pibrentasvir kombinasyonudur ve karaciğerin viral bir enfeksiyonu olan kronik (uzun süreli) hepatit C’yi tedavi etmek için kullanılır. Glecaprevir ve pibrentasvir, vücudunuzdaki hepatit C virüsü miktarını azaltarak çalışır, bu da bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur ve karaciğerinizin iyileşmesine yardımcı olabilir. Kronik hepatit C enfeksiyonu skar (siroz) veya karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer sorunlarına neden olabilir.

Bu tedavinin virüsü başkalarına geçirmenizi engelleyip engelleyemeyeceği bilinmemektedir. Virüsü başkalarına geçirme riskini azaltmak için iğneleri paylaşmayın ve “daha güvenli seks” (lateks prezervatif kullanımı gibi) uygulayın.

Maviret nasıl kullanılır?

Bu ürünü almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde, yiyecekle ağızdan alın.

En iyi etki için, glecaprevir / pibrentasvir’ü eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, bu ilacı her gün aynı saatte alın.

Advertisement

Tedavi süresi, tıbbi durumunuza ve bu ilacı almadan önce kullanmış olabileceğiniz diğer tedavilere dayanmaktadır. Kısa bir süre sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ürünü reçete edilen süre boyunca almaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, enfeksiyonun geri dönmesine neden olabilir.

Yan etkiler

Yorgunluk, baş ağrısı veya bulantı görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ürünü reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ürünü kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ürüne çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ürünü almadan önce, glecaprevir veya pibrentasvir’e karşı alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Advertisement

Bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de diğer karaciğer problemlerini (hepatit B, karaciğer kanseri gibi), aşırı kullanımı veya alkol bağımlılığı, HIV enfeksiyonu, diyabeti söyleyin.

Diyabetiniz varsa, hepatit C tedavisi ile kan şekeriniz daha düşük olabilir. Bu düşük kan şekeri riskinizi artırabilir, bu nedenle doktorunuz diyabet tedavi planınızı ayarlayabilir. Ani terleme, titreme, hızlı kalp atışı, açlık, bulanık görme, baş dönmesi veya ellerin / ayakların karıncalanması gibi düşük kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler gibi) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ürün sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu üründeki ilaçların anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını yavaşlatabilir ve bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında bazı “statin” kolesterol ilaçları (atorvastatin, lovastatin, simvastatin gibi) bulunur.

Diğer ilaçlar bu ürünün vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da bu ürünün nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında siklosporin, efavirenz, HIV proteaz inhibitörleri (atazanavir, darunavir gibi), rifampin, nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar (karbamazepin, fenobarbital, fenitoin gibi), bulunur.


Leave A Reply